Mentální anorexie: nenápadný smrtící strašák

Mentální anorexie není neznámé slovo. Většina lidí s ním dříve nebo později přijde do kontaktu. Jen málokdo ovšem přesně ví, co anorexie zahrnuje – aspoň pokud se s ní nepotýká na vlastní kůži nebo jí nečelí někdo z jeho příbuzných či přátel.

Původ názvu

Latinský název anorexie zní anorexia nervosa, což se dá volně přeložit jako nedostatek chuti. Nejde přitom o pouhý nedostatek chuti k jídlu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Anorexie je mnohem zákeřnější v tom směru, že se postupem času začne projevovat i jako nedostatek chuti k životu.

Co přesně anorexie je?

Existují dva poddruhy anorexie, které se vzájemně lehce odlišují. Anorexie se může projevovat jako dočasná nechuť k jídlu a většinou nemá dlouhého trvání, mnohem snadněji se léčí například nasazením léků či antidepresiv. Zato mentální anorexie je daleko nebezpečnější, jelikož, jak již název napovídá, má svůj původ v psychice člověka. Jde o v prvé řadě psychický problém, a jako s takovým se s ním musí bojovat, jestli má mít postižený jedinec šanci na vyléčení.

Projevy anorexie

Lidé trpící anorexií drží drastické diety. Někteří z nich jedí jen velmi málo a najdou se jedinci, kteří třeba zkonzumují jen jedno jablko denně. Postrádají tak živiny nezbytné ke zdraví a k životu. Zároveň odmítání jídla kombinují s přehnanou fyzickou aktivitou – každý den běhají desítky minut, tráví hodiny v posilovně a vstávají hodně brzo, aby si ještě před školou či zaměstnáním mohli zacvičit.

Čím déle anorexie trvá, tím drtivější dopad má na lidské zdraví. Protože tělo člověka trpícího touto nemocí postrádá živiny, postupně nejenom spaluje tuk, ale rovněž vnitřní orgány. V krajním případě tak anorexie může vést až ke smrti způsobené totálním kolapsem organismu.

Nástup anorexie se dá rozpoznat podle více fyzických i psychických projevů. Tělesně se projevuje například ztrátou menstruace, výrazným vypadáváním vlasů, lámáním nehtů, kožními problémy, křečemi a slabostmi svalů, srdeční arytmií, atd. Rovněž ovlivňuje chování člověka, který se izoluje od ostatních, aby náhodou neobjevili jeho nemoc, na jakékoliv připomínky, že by měl přibrat, reaguje podrážděně či s panikou, vyhýbá se veřejným akcím, na nichž by ho nutili jíst, a celkově se uzavírá do sebe. Pokud tak nemá ve svém okolí vnímavé lidi, může jeho pravý zdravotní stav zůstat utajen tak dlouho, dokud už není příliš pozdě.

Nejčastěji ohrožuje dívky

Anorexie postihuje lidi různého věku i pohlaví, neomezuje se pouze na jednu rizikovou skupinu. Nejvíce jí však trpí mladé dívky v období dospívání. Důvod je následující: Když dívka přichází do puberty a získává ženské tvary, formuje se jí postava, může si snáz začít připadat tlustá. Navíc mladí lidé často čelí nátlaku vrstevníků, který v nejednom případě přerůstá až do šikany. A protože jsou dospívající lidé náchylnější ke kritice a trpí výkyvy nálad, je velice snadné jejich duševní rovnováhu narušit byť jen třeba jedinou kritickou poznámkou.

Navíc nesmíme zapomenout na všudypřítomnost médií, v nichž se před očima nás všech dennodenně producírují extra hubené modelky, herečky a další celebrity. Společnost sice v posledních letech učinila v tomto směru výrazný krok dopředu a snaží se upozorňovat na nebezpečí nezdravé hubenosti, ale přesto má stále co dohánět.

Anorexie v médiích

Anorexie se ve filmech, seriálech a literatuře jako téma objevila víckrát. Z poslední doby stojí za zhlédnutí například film To the Bone (2017), který poměrně realisticky zachycuje chování mladé dívky trpící anorexií. V hlavních rolích snímku se objevili Lily Collins a Keanu Reeves. Případně vyzkoušejte britskou web sérii Overshadowed, která se nechává inspirovat skutečnými zkušenostmi autorky scénáře, a nabízí drtivě reálný pohled na mentální anorexii.

Autor článku: Vendula Kreplová