Prevence a včasné podchycení symptomů vám pomůže v zimě neonemocnět.

S nadcházejícím zimním obdobím se pojí i zvýšené množství viróz a různých nachlazení, někdy nás mohou potkat i závažnější přechodná onemocnění. Důležitá je především prevence a včasné podchycení symptomů. Jak se bránit?

Teplé oblečení, někdy ale ne!

Velkým problémem často bývá nedostatečná vrstva oblečení, které vás má chránit před nepříznivým počasím. Při prochladnutí části těla dochází k horšímu prokrvování a následnému zvyšování krevního tlaku. Srdce je tak nuceno častěji pumpovat, pokud se jedná již o delší pobyt v mrazivém prostředí, obě frekvence se rapidně snižují.

Největší pozor byste si měli dávat na místa, kterými teplo nejrychleji uniká, to je například hlava. Dalšími periferními oblastmi jsou ruce a nohy. Při dlouhodobém pobytu na horách hrozí vytvoření omrzlin, které například na prstech u nohou může při nesprávném ošetření lékařem vést až k jejich odumření.

Podchlazení organismu také může nastat při zapocení ve vlhkém oblečení. Pokud chodíte venku a je zima, je žádoucí se obléci. Při delším pobytu v autě a pohybu ve vyhřívaných budovách se ale rychle svlečte, protože v teple se můžete zpotit a pokud takto půjdete do zimy, nastydnete. Předejít tomu můžete speciálních termo a sportovním oblečením, které se skládá ze speciálních mikrovláken, mající mimořádnou vlastnost odvodu vody, tedy tělesného potu.

Vitamíny a vhodná strava

Před nemoci nás chrání naše imunita. Jsou způsoby, jak ji posilnit a podpořit v její činnosti. Doporučuje se konzumace mnoha nakládaných a fermentovaných pokrmů, které obsahují probiotika. Ty můžete také brát v pilulkách, které obsahují několik druhů těchto hodných bakterií a jsou koncentrovanější. Pomáhají k normálnímu stavu střeva, kde se skrývá i naše imunita. Dalšími antioxidačními potravinami jsou česnek, cibule a zázvor.

Důležité jsou také vitamíny a další látky, které můžeme přijímat v podobě pilulek ve větším množství. Základ tvoří vitamin C. Napomáhá k lepší obranyschopnosti proti infekcím způsobeným bakteriálně či virově. Při nemoci výrazně zkracuje dobu rekonvalescence. Doporučená denní dávka je 200 mg. Ve velké míře ho najdeme v ovoci a zelenině, například citronu, pomeranči, brokolici a bramborách.

Pokud nemáte výrazně pestrou potravu, přijde vhod doplňovat i B-komplex a zinek. Zinek v menší dávce pomáhá s lehkým snižováním případné horečky a celkové tělesné únavě. Především ženy ocení jeho příznivý vliv na nedokonalosti pleti. Vitamíny z rodu B zajišťují správné fungování metabolismu a přeměn v těle.

Dostatečný kvalitní spánek

Průměrný dospělý člověk by měl spát alespoň osm hodin denně. Kvalitní a dlouhý spánek je v udržení kondice zásadní. V zimě bývají lidé více unavení, může za to méně slunečního svitu, a tudíž jiná hladina spánkového hormonu. Je vhodné proto spát déle, abyste předešli únavě. Během noci dochází k regenerování buněk a přeměně energie. Má vliv také na již zmíněnou imunitu, která se během kratší doby neumí tak rychle regenerovat.

Prevence

Chřipka může být zapeklitý problém, který sebou přináší mnohé komplikace. Proti tomuto onemocnění se můžeme předem nechat očkovat. Pro otužení organismu je vhodné navštěvovat saunu. Při vysokých teplotách tělo spíše vytváří bílé krvinky, které dále napomáhají s bojem proti virům a infekcím.

Velice důležité je i dbát na hygienu. Ve veřejných prostorách je lepší se držet dále od větších davů lidí, nebo lidí kteří kýchají. Může vám to zlepšit odolnost, pokud už je ale nalomená, nedoporučuje se to. Nedotýkejte se svého obličeje a pravidelně si během dne umývejte ruce.

Pokud na sobě zpozorujete první symptomy nachlazení, je vhodné rychle vyhledat lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu. Hlavní je nepodcenit počasí a udržovat si čisté okolí. Tak ať vás nic neskolí!