Přerušovaný půst vám pomůže shodit přebytečné kilogramy

Vyzkoušejte metodu přerušovaného půstu, která funguje i pro ty, co se nedokáží zbavit nějakého ne právě zdravého pokrmu. Důležitá je totiž právě doba, kdy se jí.

Podstata přerušovaného půstu


Přerušovaný půst (anglicky Intermittent fasting) je zastřešující označení pro různé metody příjmu potravy. U všech je den (24 hodin) dělen na období půstu a jídla. Není tedy založen na prosazování či zakazování určitého typu potravin či látek jako jsou různé diety, ale na vybudování pevného režimu. Jeho výhodou je, že si podle svého denního programu můžete sami vybrat od kolika, do kolika hodin budete jíst, a kdy budete dodržovat půst.

Půst a jeho význam


Půst provází lidstvo od nepaměti, protože nezajde-li člověk do extrémů, je pro lidský organismus velmi prospěšný. Dokáže tělo pročistit, pozitivně působí na kardiovaskulární systém a už několikadenní půst nastartuje regeneraci bílých krvinek. Musí jít ale proces hlídaný a rozumný. Příliš dlouhý půst tělo oslabí a to je pak náchylnější k infekcím. Nicméně půst byl pro své blahodárné účinky doporučován všemi hlavními náboženstvími a významnou roli hraje i při léčbě některých onemocnění. Postit se bylo běžné ještě v 1. polovině minulého století a v současnosti se k půstu vrací zpět i západní společnost přesycená doslova vším.  Moderní medicína ale nedoporučuje půst delší než tři dny. Proto je přerušovaný půst vhodným způsobem, jak profitovat z pozitiv půstu, ale nebýt ovlivňován jeho negativními projevy.  

Výhody přerušovaného půstu


Hlavním důvodem, proč začít s přerušovaným půstem, je obvykle snaha zhubnout. Ale tato metoda má i další pozitivní účinky:

  • snížení zánětlivých markerů ocení zejména osoby s chronickými onemocněními
  • snížení hladiny LDL cholesterolu
  • ochrana před diabetem 2. typu díky snížení inzulínové rezistence (nesprávná reakce těla na přítomnost inzulínu v krvi)
  • prevence vzniku rakoviny a Alzheimerovy choroby
  • podle studií na zvířatech může přerušovaný půst prodloužit délku života
  • zvýšení celkové energie

Jak to funguje


Pokud tělu nedodáváte dostatek energie, musí se obrátit do vlastních zásob a začít spalovat tělesný tuk. Většina osob, které dodržují metodu přerušovaného půstu, potvrzuje, že se jim nejen snížilo procento tělesného tuku, ale zvýšil objem svalové hmoty. Tělo tak hubne správně. Samozřejmě, ani během přerušovaného půstu nemůžete konzumovat cokoliv, ale občasné úlety neuškodí. Znám případ milovnice sladkého, která nejen peče dorty jak od cukráře, ale sladké s oblibou konzumuje. Díky přerušovanému půstu a pravidelnému běhu ale dokázala za rok zhubnout téměř 15 kg a zásadně zlepšit svůj psychický i fyzický stav.

Část půstu je velmi snadná – když spíte, nejíte. Obvyklých 6 až 8 hodin spánku ale nestačí. Začátečníkům se doporučuje začít v režimu 12/12, tedy 12 hodin se postit a jíst během dalších 12 hodin. Délka času bez jídla by se měla postupně prodlužovat až na 14 či 16 hodin bez stravy. Pokud vám to vyhovuje, můžete si občas zařadit i 20 hodin půstu. Mužské a ženské tělo fungují jinak, proto se mužům doporučuje častěji režim 16/8 a ženám 14/10, ale je to velmi individuální.

Zahájíte-li tedy přerušovaný půst v metodě 12/12, stačí se najíst naposledy ve 20 hodin a snídat můžete ráno v 8 hodin. Při prodloužení na 14/10 uberete hodinu večer (večeře do 19 hod.) a přidáte ráno (snídaně v 9 hod.). Uzpůsobit lze přerušovaný půst jak pro skřivany, tak pro sovy a využívat ho mohou i lidé pracující na 3 směny. Nicméně není vhodný pro těžce fyzicky pracující, těhotné a kojící ženy a také při některých onemocněních. Jste-li chronicky nemocní, konzultujte raději metodu předem se svým ošetřujícím lékařem.

Je jen na vás, zda budete během doby jídla jíst více či méně jídel, měli byste ale dodržet doporučený denní příjem, aby tělo nestrádalo a nezačalo naopak tuk ukládat na horší časy. Během doby půstu můžete pít neslazené nápoje, tedy různé druhy čaje, vodu, minerálku, ale i kávu.