Jak vybrat oblečení na běhání pro podzimní počasí

Určitě nechcete s úderem prvního podzimního dne přestanete běhat. I když zrovna nevlastníte domácí běžecký pás, nechodíte do posilovny a preferujete běh v přírodě, nemusíte se svého milovaného sportu vzdát. Ba naopak – na podzim vám běh možná půjde o to lépe, neboť nebudete muset dýchat dusný letní vzduch.

Na co si dát pozor?

Samozřejmě, vše má své výhody i nevýhody. V případě podzimu může být překážkou proměnlivé počasí, kratší dny, kdy se stále rychleji stmívá a slunce vychází později, a v neposlední řadě všudypřítomný chlad, který vám hrozí zalézt pod kůži. S těmi prvními dvěma faktory bohužel nic neuděláte, ale dobrá zpráva je, že proti poslednímu z nich můžete hravě bojovat. A jediné, co k tomu potřebujete, je správné oblečení pro chladné počasí.

Co byste měli vědět před během

Než se vydáte na svůj pravidelný trénink, je několik věcí, které byste měli zkontrolovat. Podle nich si ostatně budete vybírat vhodné oblečení, tak přípravu předem nepodceňujte.

Měli byste si ověřit, jaká venku panuje teplota a jestli fouká vítr nebo ne. Také zkontrolujte vlhkost vzduchu, a samozřejmě jestli prší anebo dokonce sněží (to je, minimálně v českých končinách, na podzim nezvyklé, ale stát se může cokoliv).

Nejvhodnější oblečení na běh

A již se dostáváme k tomu, jaké kousky oblečení na podzimní běhání využít. V šatníku každého správného zapáleného běžce by na podzim neměly chybět následující položky: teplé běžecké ponožky, funkční prádlo, dlouhé zateplené elasťáky, zateplené běžecké triko s dlouhými rukávy a navrch všeho nepromokavá běžecká bunda, abyste se chránili proti náhlým přeháňkám.

Kromě těla byste měli před nepřízní počasí ideálně chránit i hlavu. Pomůžou vám k tomu doplňky jako čepice nebo čelenky na hlavu a šátky na krk. Někteří běžci nosí klidně i kuklu na hlavu, která opravdu zahřeje. Třešničkou na dortu jsou rukavice, aby vám nemrzly při běhu prsty. Obujte se do vhodných bot, které by ideálně měly být určeny na použití do vlhka, deště a sněhu.

Délka běhu

Variace v oblékání následně bude určovat, jak dlouho plánujete běžet. Svižný čtvrthodinový klus vyžaduje jiné odění než dvouhodinová běžecká výprava do lesů. Jednotlivosti se mohou lišit podle toho, nakolik jste zimomřiví, ovšem obecně platí pro běhání na podzim následující doporučení.

V případě kratšího běhu, který se vejde do hodiny, byste si měli vystačit s funkčním trikem s dlouhým rukávem. Navrch můžete přihodit vestu nebo bundu (podle toho, jak moc jste náchylní na chlad), nebo klidně i šátek na krk. Jestli poběžíte ve městě, nepotřebujete speciální boty, ale do lesa by vám kvůli hrozbě podkluzování měly posloužit lépe takzvané trailové boty.

Při běhu nad hodinu využívejte stejné běžecké oblečení jako u kratšího běhu, jen tu vestu nebo bundu přibalte určitě. A jestli vybíháte do hor nebo kopců, využijte batoh, do něhož si uschováte vodu, bundu, jídlo, mobil a krabičku poslední záchrany, to jen pro jistotu. Nikdy nevíte, co se může stát, takže je nejlepší být připraven na vše.

Děti a běhání

Dobrá zpráva je, že jestli máte děti, můžete vyrazit běhat společně. Pochopitelně se pro začátek vyplatí zvolit kratší trasy na rovném, pohodlném povrchu. I děti mají v dnešní době na výběr z bohaté nabídky dětského běžeckého oblečení, takže nehrozí, že by jim během podzimních běhů byla zima a na sport by kvůli tomu zcela zanevřely.

Vrstvení je základ

Možná doposud nejste zvyklí běhat na podzim a váháte, jestli to zvládnete. Nemusíte se bát. Když se správně oblečete, velmi brzy si na chladnější počasí navyknete, a ani vám to nebude připadat. Základem pohodlí je umět správně vrstvit a mít po ruce vždy bundu nebo vestu, abyste se mohli případně přiobléct. Zejména v případě, že vyrážíte na delší běh.

A kdybyste náhodou měli pochyby, jestli vrstvy navíc vůbec využijete, pak jistě rádi uslyšíte, že takové podzimní bundy na běhání můžete obléct i na jiné sporty (například na jízdu na kole). Jejich použití je tak vskutku multifunkční. A pamatujte – vždycky je lepší mít u sebe více než méně. Extra vrstvy se snadno zbavíte, ale chybějící jen těžko nahradíte.

Když nyní víte, jak běhat v chladném počasí, můžete se do toho směle pustit. Dobře se oblékejte, hodně pijte, nezapomeňte se před během protáhnout, a hlavně… Dobře se bavte. Protože běhání by stále mělo být v prvé řadě zábava. Tak příjemný běh.

Napsat komentář