7 kroků k pleti bez akné

Trápí vás akné, které vám dělá nevyžádanou společnost již od puberty? Neklesejte na mysli. Nejběžnějšího kožního onemocnění se můžete zbavit poměrně snadno. Stačí dodržovat několik základních pravidel. Jsou jednoduchá, ale přesto je většina lidí podceňuje nebo jim nevěnuje patřičnou pozornost. Udržíte-li pleť čistou a změníte-li některé návyky, pupínky zanedlouho zmizí.

1. Pupínky si nevymačkávejte

Jak se zbavit akné? Začněme nejčastějším nešvarem lidí, kterým se na tváři každý den objeví minimálně jeden nový pupínek. Akné si vymačkávají, čímž napomáhají bakteriím, aby se rychle šířily. Snažte se to vydržet a pupínky rozhodně nevymačkávejte. Stav pokožky by se zbytečně zhoršil a mohlo by dojít k rozsáhlému zanícení. 

2. Zbytečně se nedotýkejte obličeje

Tvář posetá pupínky vyloženě svádí k častému dotýkání. Ale opět jde o zlozvyk, který zhoršuje akné – na pokožku se z rukou dostávají nečistoty a mastnota. Snažte se proto obličeje dotýkat co nejméně a vždy se ujistěte, že máte čisté ruce.

3. Neoplachujte si obličej často vodou

Rčení „čistota půl zdraví“ se sice zakládá na pravdě, ale zároveň platí, že „všeho příliš škodí“. V souvislosti s péčí o pleť si pamatujte: nemyjte si tvář vodou více než dva až třikrát za den. Voda pokožku vysušuje, čímž způsobuje zvýšenou produkci kožního mazu.

4. K čištění používejte micelární vodu

Při péči o pleť s akné je mnohem lepší než voda z kohoutku voda micelární. Přípravek pleť perfektně čistí, zbavuje jí mazu a nečistot, nevysušuje ji a zanechává ji svěží. Ujistěte se však, že neobsahuje alkohol, parabeny či jiné dráždivé látky, které kůži neprospívají. K nejkvalitnějším micelárním vodám dlouhodobě patří francouzská kosmetika BIODERMA.

5. Eliminujte zbytečný stres

Stresovým situacím se nevyhnete, ale můžete se je naučit zvládat. Odborníci již dlouho poukazují na jasnou souvislost mezi prožitým stresem a kožními problémy. Přesná příčina zatím odhalena nebyla, ale ukázalo se, že v momentě, kdy organismus čelí stresu, nedochází k regulaci buněk produkujících maz.

6. Dopřejte tělu dostatek spánku

Na základě mnoha studií bylo zjištěno, že spánkový deficit vede k výraznému zvýšení psychického stresu. Kromě toho hraje spánek klíčovou roli při regeneraci organismu, tedy i při léčbě akné. V souvislosti se spánkem je pak vhodné zmínit význam pravidelné výměny povlaku na polštáři, ve kterém se hromadí nečistoty.

7. Dodržujte pitný režim

Nenechte se mýlit – časté oplachování sice pleti škodí, ale zevnitř ji musíte dopřát tekutin dostatek. Při dodržování pitného režimu pokožka viditelně zkrásní. Vyhněte se však sladkým nápojům s obsahem cukru, který odborníci považují za jeden ze spouštěčů akné. Stejně tak vám neprospěje ani kravské či jiné živočišné mléko – povzbuzuje tvorbu androgenů a testosteronu, tedy hormonů způsobujících tvorbu pupínků.

Napsat komentář