Koloběžka je skvělý nástroj pro sportování i hubnutí

Koloběžkou dnes jezdí skoro každý a mnoho cyklistů konvertuje právě k ní. Proč taky ne? Jezdit na koloběžce přináší daleko větší požitek z jízdy a zároveň je více prospěšná pro naše zdraví. Přemýšlíte nad tím, že byste si také nějakou koupili, ale zatím jste se k tomu neodhodlali? Dovolte, abych Vám vysvětlil její hlavní výhody. Věřím, že po přečtení tohoto článku ji budete chtít taky!

Žádné znalosti, jak jezdit

Nejlepší vlastností na koloběžce je, že se na ní nemusíte učit jezdit. Na kole se lidé učí jezdit už raného věku a vyžaduje to spoustu času a trpělivosti, než se dítě naučí udržovat rovnováhu, šlapat a celkově řídit. Klasická koloběžka, nikoliv elektrická, je v tomto ohledu úplný poklad – nemusíte se nic učit. Prostě si stoupnete na stupátko a druhou nohou se odrážíte. Je však nutné nohy střídat. Vidíte, jak je to snadné?

Ačkoliv kolo a koloběžka jsou dvě rozdílné věci, pro koloběžkáře platí stejná pravidla a nařízení jako pro cyklisty. Povinností jezdce je mít přilbu, přední a zadní světlo, odrazky a při nejmenším i zvonek. Nedodržení těchto nařízení může skončit zbytečnou pokutou či zraněním.

Skvělý nástroj pro sportování a hubnutí

Oproti kolu, jenž zapojuje pouze nohy a hýžďové svaly, koloběžka zapojuje včetně těchto svalů i ruce, břišní a zádové svaly. Díky tomu, že koloběžka protahuje zádové svalstvo, fyzioterapeuti ji doporučují jako doplněk k rehabilitaci či jako prevenci proti bolestem krční a bederní páteře. Koloběžka také šetří klouby, protože nedochází k žádným otřesům. Při jízdě na koloběžce je většina váhy rozložena mezi nohou, na které jezdec stojí a tělem, které je opřené o řídítka. Nárazy na kloubový aparát jsou díky tomu prakticky nulové.

Koloběžka je také skvělý způsob, jak efektivně zhubnout. Jízdou dokážete spálit tolik kalorií jako při aerobiku nebo svižném běhu. Oproti kolu zde spálíte až o 30% víc energie. I když budete jezdit klidnou jízdou, budete pálit přebytečné kalorie.

Na koloběžce snadno vytvarujete problematické partie stehen, hýždí, břicha, boků a pasu. Během jízdy je však, nicméně, nutné střídat nohy, jinak Vaše jízda bude mít pouze částečný efekt.

Úžasný požitek z jízdy

Chcete zažít nějaký adrenalin? Jeďte s koloběžkou do lesa! Nic jiného u Vás nerozproudí krev natolik jako jízda z kopců v lese, nebo sjet jeden velký kopec. Pocit z té velké rychlosti, z křupání klacků pod Vašimi koly nebo se vyhýbání stromům je nepopsatelný…

Tak jako cyklisté, je vhodné také zmínit, že i koloběžkáři mají své vlastní závody. Jít na takový závod vyžaduje mít pořádnou kuráž. Velký závod dokáže vyvolat pěknou dávku adrenalinu! Vidět, jak předjíždíte účastníky závodu a probíjíte si cestu k vítězství, Vás dokáže pěkně navnadit!

Jednou z dalších výhod koloběžek oproti kolům je, že se nemusíte bát nečekaného, a hlavně nežádoucího prasknutí řetězu. Jediné nebezpečí ze strany koloběžky je píchnutí kola či srážka. Díky zvonku a dobře seřízeným brzdám se lze srážce snadno, nicméně, vyhnout.

Koloběžka je miláček

Mezi další výhody bezpochyby také patří to, že je ideálním prostředkem jízdy po městě. Ať už jezdíte elektrickou či obyčejnou, ve městě Vás Vaše koloběžka vezme klidně kamkoliv bez jakýkoliv problémů.

Díky řadě doplňkům, které si můžete na svou koloběžku připevnit může být pro Vás zábava i třeba takové malé nakupování. Na internetu nebo v různých kamenných obchodech máte možnost zakoupit speciální košík, který snadno připevníte, ve kterém pak snadno můžete převážet svůj nákup či cokoliv jiného.

Pokud se chystáte využít možností MHD, koloběžka Vám muže dělat společnost i třeba v metru nebo v autobusu, nicméně hodně záleží na její velikosti. Když budete cestovat plným metrem, nebude příjemné s jí vcházet do přepravníku, kde jsou si lidé zase o něco blíž. Většinou to bývá o ranních a večerních špičkách.

Klidnou jízdou na koloběžce se nemusíte bát různých znečistění nebo pomačkání Vašeho oděvu, a proto na ní můžete s klidem a úsměvem na tváři jezdit třeba ve večerních šatech, sukni či obleku. Koloběžka Vám může posloužit jako další prvek k Vaší eleganci.

Jezdit na koloběžce je zábavné a zdraví prospěšné. Mohou na ní jezdit všechny věkové kategorie: děti, studenti, dospělí, maminky a tatínkové, dokonce i staří lidé, kteří mají chuť stále něco dělat a mají energii a elán.