Určení somatotypu vám pomůže ve cvičení i hubnutí


Pokud chcete žít zdravě, vhodně se stravovat a odpovídajícím způsobem cvičit, vyplatí se vědět více věcí. Jednou z nich je i to, jaký je váš somatotyp.

Somatotyp se vztahuje k tělesné stavbě a konstituci člověka. Existují celkem tři základní somatotypy, které je pak možné mezi sebou všelijak kombinovat. Jen málokterý člověk spadá čistě do jednoho typu, velmi časté je spojení dvou. Vyplatí se však váš somatotyp znát, protože vám tato informace může výrazně pomoct v tréninku.

Kdy tato terminologie vznikla?

Jestliže jste o somatotypech nikdy předtím neslyšeli, jistě vás potěší skutečnost, že nejde o žádný novodobý výstřelek. Somatotypologii již v roce 1940 ustanovil její zakladatel William H. Sheldon, a od té doby je rozvíjena odborníky na dané téma.

Jak poznám, jaký jsem somatotyp?

Existuje více způsobů, jak definovat, který somatotyp je ten váš. Ke zjištění správné odpovědi se využívají údaje, jako je výška člověka, váha, obvod bicepsů a další. Správný somatotyp lze odhalit i opticky, i když v takovémto případě musíme počítat s možností jistých odchylek.

Nyní se společně podívejme na to, jak jednotlivé somatotypy vypadají a v čem se od sebe odlišují.

Endomorf

Endomorfové se vyznačují tím, že snadno nabírají svalovou hmotu, ale rovněž i tuk. Proto by si měli hlídat jídelníček, snažit se pravidelně stravovat a v trénincích kombinovat kardio i silová cvičení. Endomorfové budou snáz odvádět výborné výkony ve vzpírání či v kulturistice.

Základní tělesné charakteristiky endomorfa: kulatý obličej, kratší krk, široké boky, robustní postava

Mezomorf

Takřka ve všem existuje zlatá střední cesta, a v případě somatotypů je jí právě mezomorf. Tento typ relativně snadno nabírá svalovou hmotu a zároveň není tak náchylný k nabírání tuku jako endomorf. Mezomorfy lze občas poznat už od pohledu – mívají širší ramena a užší pas. Často se řadí k nejúspěšnějším sportovcům a mezi profesionálními atlety najdete mezomorfů plnou řadu.

Nutno poznamenat, že i třetí typ ektomorf se může díky správnému tréninku a stravě postupem času svou fyzickou konstitucí připodobnit mezomorfovi. Totéž platí pro endomorfa. Na rozdíl od mezomorfa tyto dva typy ale budou o stejný výsledek muset mnohem více bojovat.

Základní tělesné charakteristiky mezomorfa: velký hrudník, široká ramena, štíhlý pas

Ektomorf

Třetím typem je ektomorf. Jedinci tohoto typu se obvykle vyznačují útlou postavou. Bývají vysocí a hubení, mívají úzká ramena a hrudník. Navíc jsou vlastníky velice rychlého metabolismu, díky čemuž musí hodně a často (ideálně pravidelně) jíst. Jen velmi obtížně nabírají svaly, proto se hodí spíše pro vytrvalostní sporty a takové, které nevyžadují příliš velkou sílu. Jejich výhodou je, že často bývají rychlí a ohební, ale zase se snáze unaví.

Základní tělesné charakteristiky ektomorfa: úzký obličej, ramena i hrudník, dlouhé končetiny

Nevyhovuje mi můj typ – co s tím?

Každý tělesný typ má své výhody i nevýhody, a ne vždy je člověk spokojený s tím, co mu příroda a geny nadělily. V takovém případě je vaší nejlepší šanci přizpůsobit trénink vašim cílům. Pokud chce rozený endomorf zhubnout, bude si muset pečlivě hlídat jídelníček a omezit přísun sacharidů. Ektomorf zase nikdy nebude od přírody tak svalnatý jako mezomorf, ale to neznamená, že by si nemohl vypěstovat vyrýsovanou postavu díky pravidelnému tréninku. Nakonec je tak nejdůležitější se nevzdávat, naslouchat svému tělu a dřív nebo později se výsledky dostaví!