Kyselina listová. Proč je důležitá?

Kyselina listová patří do skupiny B-komplexu a je rozpustná ve vodě. Někdy je také nazývána jako vitamín B9, foláty, folacin nebo acidum folicium.

Je nezbytná pro syntézu nukleových kyselin, jež tvoří základ pro DNA a RNA. Dále je nezbytná při krvetvorbě a má význam pro normální růst a vývoj plodu.

Podávávání kyseliny listové v těhotenství je důležité z toho důvodu, že u plodu pomáhá dělení buněk a podporuje jeho růst a diferenciaci tkání, hlavně v oblasti nervové soustavy. Její užívání snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu.

Při nedostatečném množství kyseliny listové v těhotenství hrozí kromě těžkých vývojových vad dítěte i zvýšené riziko potratu, odtržení placenty a další vážené problémy. Snížený příjem může vést i ke vzniku neplodnosti.
Doporučuje se zvýšit příjem kyseliny listové, na 400 mikrogramů denně, jeden až tři měsíce před plánovaným otěhotněním. V prvním trimestru těhotenství lze zvýšit dávky na 800 mikrogramů denně. Vyšší dávky by měl schválit gynekolog.

Kyselinu listovou najdeme v tmavolistové zelenině jako je – špenát, mangold, kapusta, kapusta růžičková, hlávkový salát, ledový salát, čínské zelí,…
Dále kyselinu listovou obsahuje také – chřest, červená řepa, paprika, hrášek, fazolky, rajčata, brambory, mrkev, celer, květák, brokolice, pórek, okurka, dýně, fazole, hrách, čočka, sója, pšeničné klíčky, rýže, ovesné vločky, čerstvé droždí, meruňky, třešně, jahody, maliny, rybíz červený i černý, angrešt, avokádo, datel sušené, grapefruit, hrozny, ananas, mango, pomeranč, banán, fíky sušené, žampióny, citron, lískové oříšky, vlašské ořechy, arašídy, kokosový ořech, hovězí maso, vejce, mléko,…

Pokud se chcete podívat, kolik mikrogramů kyseliny listové určitý druh zeleniny a ovoce obsahuje, navštivte tyto stránky:
http://ona.idnes.cz/kyselina-listova-0ex/deti.aspx?c=A110510_150606_deti_job
Většina vitamínů pro těhotné ženy osahuje 400-800 mikrogramů kyseliny listové. Pro správný vývoj plodu je to dostatečné množství. Ženám, které mají nebo měly plod s vrozenou vývojovou vadou nervové trubice v předchozím těhotenství nebo užívají léky proti epilepsii, může lékař tuto dávku podstatně zvýšit.

Napsat komentář