Má smysl mít doma digitální tlakoměr?

Krevní tlak umí být pořádný prevít, zejména ten vysoký. Často o něm ani nevíme, protože se projevuje takovými příznaky, které přisuzujeme úplně jiným druhům zdravotních potíží, například bolesti hlavy, závratě nebo zadýchávání, únava, nekvalitní spánek. A vzhledem k tomu, že správná výše krevního tlaku je základním předpokladem zdraví a přežití každého z nás, jistě se vyplatí jej mít pod kontrolou. Hlavně těm, kdo s ním již někdy měli problém.

Krevní tlak vysoký nebo nízký?

Špatné hodnoty krevního tlaku nejsou jen ty vysoké, ale i naměřené nízké. Vysokému i nízkému tlaku jsme se věnovali podrobně již tady, tak jen stručně shrňme, že hodnota krevního tlaku se skládá ze dvou čísel oddělených lomítkem, a že za ideální krevní tlak v klidové fázi se považuje hodnota okolo 120/80 mm Hg.

Pod nízkým tlakem se rozumí jakákoliv hodnota pod 90/60 mm Hg, kdežto vysokým tlakem označujeme hodnoty nad 140/90 mm Hg a vyšší. Měření tlaku je důležitou procedurou nejen při preventivní kontrole u lékaře, ale u velké části vyšetření při akutních stavech pacienta. V těhotenství je měření tlaku také nezbytnou součástí monitorování nastávajících maminek.

Vysoký krevní tlak

Když vysoký tlak trvá dlouhodobě, začne měnit tepny a zvětšuje levou srdeční komoru. V dalším stádiu pak dochází k poškození jednotlivých orgánů, a tak bývá jejich funkce značně omezena. Jde nejen o srdce, ale též o ledviny, mozek, cévy – zejména v dolních končetinách.

Za spouštěcí faktory vysokého krevního tlaku se považuje obezita, nedostatek pohybu, nadměrný a dlouhotrvající stres, genetické předpoklady, nadměrný příjem soli, vedlejší účinky léků, kouření či nadměrné požívání alkoholických nápojů.

Nízký krevní tlak

Nízký krevní tlak nejčastěji mívají mladé, vysoké a hubené ženy. I nízký tlak je rizikem, protože prokrvení organismu, zejména mozku, není ideální. Způsoben může být braním některých léků, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. Jde také o vedlejší příznak jiných chorob, jako je onemocnění srdce, problémy se štítnou žlázou, nádorová onemocnění.

Podpořit krevní tlak lze tím, že člověk bude pít dostatek tekutin, jíst stravu bohatou na vitamíny, zejména vitamín C a vitaminy skupiny B, a věnovat nejméně dvě hodiny v týdnu aktivnímu pohybu. Se zvýšením tlaku může pomoci i sůl ve stravě.

Efektivní měření krevního tlaku

Tlak vám změří nejen lékař, ale také již zmíněné domácí digitální tlakoměry, které pravidelně najdete i v letáku Planeo elektro s akční nabídkou veškerého elektro sortimentu. V Planeo letáku potkáte jak levnější a méně přesné modely, tak i profesionální měřiče krevního tlaku s pažní manžetou, které mají ty nejpřesnější výsledky mezi digitálními přístroji.

Navíc jsou tlakoměry již tak vybavené chytrou elektronikou, že optimalizují nafouknutí manžety přesně na vaši ruku, odhalí špatné nasazení manžety nebo váš nevhodný pohyb během měření tlaku, vyhodnotí výsledek (zda jste v normálu, mírně nad nebo pod, případně nebezpečně nad, nebo že dokonce hrotí arytmie a další komplikace, což by mohlo vést k ohrožení života).

Digitální tlakoměry dnes umějí komunikovat s mobilním telefonem nebo s počítačem, sledují statistiku vašeho měření, data si můžete nechat vyjet v souhrnném souboru a dokonce je poslat vašemu lékaři, aby on mohl vidět, jak se váš tlak vyvíjel například během posledního měsíce, kdy změnil vaši léčbu, nebo když poprvé léčbu nasadil. Měřiče jsou většinou na baterie, ale často najdete i takové, co lze zapojit do elektrické sítě. Díky jejich malým rozměrům s nimi můžete i snadno cestovat.

Bojujte se stresem

Významným spouštěčem vysokého krevního tlaku je dlouhotrvající stres. A tak je vhodné se naučit, jak s ním bojovat, tedy jak jej alespoň na několik momentů denně přerušit, nechat tělo i mozek uvolnit, a snížit tím zátěž pro oběhový systém.

Skvělou metodou snížení stresu jsou masáže, jak od partnera, tak od odborníků. Můžete si však pořídit i různé masážní přístroje, jejichž poměrně velká nabídka bývá i v Lidl letáku, tak i v Lidl eshopu. Stačí sledovat Lidl leták příští týden a vyhlédnout si moment, kdy budou v nabídce za nižší ceny než obvykle.

Vybrat můžete jak masáže mechanické pomocí otočných masírovacích hlav, tak i masáže pomocí elektřiny, které skrze elektrody dodávají do těla elektrické impulsy přirozené lidskému tělu. Tyto impulsy jsou poměrně slabé, jsou však uvolňující, zbavují zatuhnutí svalů i jejich bolesti. To se velmi hodí právě při uvolňování stresu. K tomu si pořiďte aroma lampičky, bylinkové koupele, relaxační nahrávky, domácího mazlíčka, ale také sportovní obuv a vyrazte pravidelně ven, do parku, do lesa prostě na čerstvý vzduch. Cestou se můžete stavit pro fresh nápoj z čerstvého ovoce a zeleniny, který pomůže při tlaku vysokém i nízkém.

Napsat komentář