Postrach jménem vši: Jak se jich účinně zbavit?

S trochou nadsázky by se dalo říct, že vši jsou tady pro každého. Průzkumy ukazují, že každý rok v ČR řeší až půl milionu rodin s dětmi, jak se zbavit vší. A není divu, pro nákazu celé třídy stačí pouze jediné dítě s tímto problémem. Jak se proti vším bránit?

Jak poznat vši ve vlasech

Veš dětská je lidský parazit, který se živí krví hostitele, stejně jako např. klíšťata. Oproti nim však nepřenáší žádné nemoci, takže jsou spíše otravné než nebezpečné. Ono sání krve způsobuje specifické svědění hlavy, které bývá jedním z prvních a zásadních příznaků pedikulózy, tedy zavšivení.

Pokud se dítě začne pravidelně drbat ve vlasech, raději zbystřete a zkontrolujte mu pokožku hlavy. Mnohem snáze se vypořádáte s pár vešmi než s celou armádou. A ta vás při neřešení problému opravdu čeká. Samička vši každodenně naklade na infikovanou hlavu přibližně 2-3 vajíčka.

Právě tato vajíčka neboli hnidy jsou největším problémem. Hnidy jsou bílé či béžové barvy, velikostně nepřesahují 1 milimetr a mají kapkovitý tvar. Mohou se proto zaměnit s lupy – oproti nim je však z vlasů jen tak nedostanete. Hnidy lpí na vlasech mimořádně pevně a obyčejnému hřebenu bez problému odolají. Vajíčka vší hledejte zejména v okrajových částech hlavy – na zátylku, za ušima, případně pod ofinou, kde je ideální teplo a vlhko pro vývoj hnid.

Hnidu oproti lupům z vlasu jen tak nedostanete, je k němu pevně přilnutá. Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze, khsstc.cz
Hnidu oproti lupům z vlasu jen tak nedostanete, je k němu pevně přilnutá. Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze, khsstc.cz

Vajíčka jsou také nakonec jediným viditelným úkazem, po kterém můžete ve vlasech pátrat. Vši na první dobrou ve vlasech neuvidíte a už vůbec ne takové, jak je vyobrazují makro fotografie na internetu. Ve skutečnosti nejsou větší než zrnko kmínu, čerstvě vylíhnuté nymfy jsou navíc průhledné.

Co dělat, když vši objevíte

Pokud vši u dětí objevíte, nepanikařte, ani situaci nepodceňujte. Chytit vši není v žádném případě ostudou. Parazitologové potvrzují, že se vši v mastných vlasech špatně pohybují, a proto raději přelézají a vyhledávají vlasy čisté.

Nejdůležitější je rychlé zareagování, které ušetří budoucí starosti s odolnými vešmi nejen vám, ale i řadě dalších rodičů.

Informujte školu

Zavšivení totiž obvykle nekončí u jedné hlavy. Přenos vší je, zvláště v dětském kolektivu, velmi jednoduchý. Stačí mít hlavy chvilku u sebe a veška – obvykle oplodněná samice – si přeleze. Stejně prostý je pak následný přenos doma, vši si můžete odnést ze společného čtení či usnutí s dítětem.

Pouze výjimečně se lze nakazit tzv. sekundárním přenosem, např. čepicí, hřebenem, povlečením, jelikož vši mimo vlasy dlouho nepřežijí. „Dospělá samice zůstává živá i 24 hodin mimo tělo svého hostitele, ale schopnost napadnout dalšího hostitele ztrácí v důsledku dehydratace a podchlazení mnohem dříve. Záleží na teplotě a vlhkosti okolí,“ říká entomolog Jan Votýpka z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Není tak divu, že hygienici každoročně apelují na rodiče, aby děti se zavšivenou hlavou nejen neposílali do školských zařízení, ale také školu informovali o této situaci. Pokud se o riziku ví dostatečně brzy, zvyšují se šance, že se zamezí rozšíření vší po celé škole. Praxe bohužel ukazuje, že rodiče často situaci podceňují či se stydí o problému mluvit.

Pamatujte vždy na to, že nakazit celou třídu dokáže pouze jedno zavšivené dítě.
Pamatujte vždy na to, že nakazit celou třídu dokáže pouze jedno zavšivené dítě.

Dejte se do boje s hnidami

Na zničení vší existuje celá řada přípravků i babských rad. Můžete si vybrat z různých šampónů nebo vyzkoušet některý z olejových či octových zábalů, je však důležité mít na paměti tyto 2 věci:

  1. Zničit vši není vždy snadné. Jsou mnohem odolnější, vybudovaly si rezistenci vůči mnoha přípravkům. Jejich likvidace vám tak může trvat i týdny až měsíce.
  2. Bez mechanického odstraňování hnid se neobejdete s žádným přípravkem. I přes jakýkoliv odvšivovací preparát budete muset hnidy vyčesávat, případně hledat pinzetou či seškrabávat nehty.

Neodstraňování hnid je nakonec obvyklým důvodem, proč se vši do škol a jiných zařízení rády vrací. Každá zůstávající hnida je potenciálním zdrojem nákazy pro okolí.

S vešmi si poradíte i bez chemie

Ačkoliv se vši tedy časem vyvinuly, pozadu nejsou ani prostředky, jakými je  můžete zahubit. I v dnešní době se dokážete vší snadno a efektivně zbavit, jen se z chemických přípravků přesunete k důmyslným vynálezům, jakým je např. Kouzelný všiváček.

Speciální hřeben vám pomůže jak proti vším, tak s prevencí proti nim. Zdroj: bezvsi.cz
Speciální hřeben vám pomůže jak proti vším, tak s prevencí proti nim. Zdroj: bezvsi.cz

Tento speciální hřeben s mikrospirálami dokáže účinně zachytit i drobné hnidy. Jednoduše nanesete jakýkoliv kondicionér, který vši obalí a zadusí. Hlavu neoplachujte, vlasy pouze rozčesejte.

Následně česejte Kouzelným všiváčkem, a to po jednotlivých pramenech směrem od kořínků ke konečkům vlasů. Postupujte opravdu pečlivě a nalezené hnidy průběžně otírejte do papírové utěrky. Po kompletním odvšivení hlavu umyjte.

Kouzelný všiváček vám také skvěle poslouží jako prevence. Dětem vlasy občasně přečešte a v případě, že na něco narazíte, proveďte kúru s kondicionérem. Budete tak vždy připravení a klidnější.

Napsat komentář