Návštěva psychologa dnes není věc, za kterou byste se měli stydět

Možná se i vy teď ocitáte v situaci, ve které vám není úplně nejlépe. Je jedno, co to je – rozvod, rozchod, nezaměstnanost, vaše nekomunikativnost, nízké sebevědomí. Hlavní je, že si dobře svůj nekomfort uvědomujete a chcete to změnit. Pomoct vám v tom může návštěva u odborníka – psychologa, psychoterapeuta, kouče či poradce.

Kdy navštívit psychologa?

Návštěva psychologa je dnes zcela běžná asi jako návštěva kosmetického studia. Přesto existují ještě takové názory, které vás od ní mohou odradit. Leckdo se za návštěvu u psychologa stydí, bere to jako své vlastní selhání a rozhodně to není něco, čím se pochlubí svým kolegům v práci či kamarádům na oslavě. Dobrou zprávou je, že lze zůstat v anonymitě. Pokud vás od návštěvy psychologa odrazuje tentýž problém, prostě o tom nikomu neříkejte.

Kdy je čas navštívit psychologa? Kdykoliv se delší dobu ocitáte v nekomfortní situaci, kterou nemůžete zvládnout vlastní silou. Mezi takové situace patří na psychiku náročné události, jako je rozvod, rozchod, ztráta blízké osoby, ale také i dlouhodobé neshody v rodině, stavy úzkosti, sociální fobie, která vám omezuje život, problémy s láskou a tak podobně. Rozhodnutí navštívit odbornou osobu je prvním krokem k tomu, abyste se cítili lépe.

Ještě předtím, než psychologa navštívíte

Ještě předtím, než psychologa navštívíte, je potřeba uvědomit si svou situaci a vynasnažit se ji co nejlépe pochopit. Je dobré, když si ještě před návštěvou uvědomíte, co vás vlastně trápí. Někdy to ale nemusí být vůbec snadné. Když ale problém alespoň maličko konkretizujete, výběr kompetentní osoby bude efektivnější. Psychologové, koučové a poradci v oblasti duševního zdraví se ve svém oboru různě vymezují, a proto je potřeba vybrat tu správnou osobu. Důležitá je i chuť s psychologem spolupracovat a na svém problému pracovat.

Co od psychologa (ne)můžete očekávat?

Řada lidí od psychologů odchází s pocitem zklamání. V jejich ordinaci buďto nemají co říct, nebo musí odpovídat na nepříjemné otázky na tělo. Po tomto poznání už se jim k opětování návštěvy moc nechce. Proto je dobré se na toto připravit. Ano naskytnou se chvíle, kdy na sebe s psychologem budete jen zírat a kdy se pohrne jedna nepříjemnější otázka než druhá. To je ale potřeba k rozlousknutí vašeho problému, a proto je potřeba se psychologovi otevřít a začít spolupracovat. Vždyť tam jdete dobrovolně.

Opravdu se vám může zpočátku zdát, že sezení s psychologem nikam nevede. Někdy je však zapotřebí řídit se heslem trpělivost růže přináší a dát návštěvě u psychologa třeba druhou a třetí šanci. Vždyť o nic nejde, když ani potom nebudete spokojení, můžete se poohlédnout jinde.

Cílem návštěvy u psychologa je však pocit úlevy, získání aha momentu či rozluštění řady otázek. Psycholog vám poskytne nezávislý úhel pohledu na věc, přiměje vás o věci přemýšlet i jinak. A to se cení.

U psychologa můžete počítat i s anonymitou. Zkrátka a dobře před ním nemusíte mít žádné tajemství. Brzo zjistíte, že je to vlastně velká úleva říct vše hezky od plic. Kolikrát když se určitá věc vysloví nahlas, teprve potom je možné s ní nějak pohnout.

Jak si vybrat psychologa/kouče?

Psychologa si můžete vybrat na doporučení vašich známých, stejně jako naslepo. Při vybírání psychologa hraje první dojem – první schůzka velmi důležitou roli. Nebude-li vám psycholog příjemný a budete-li k němu chodit neradi, nemá to cenu. Sympatie zde jsou opravdu důležité. Stejně jako pohlaví, někdo se bude lépe cítit u osoby stejného pohlaví a naopak.

Na první schůzce nezapomeňte, že i vy máte prostor na dotazy. Psychologa/kouče si proklepněte a zjistěte, jaké jsou jeho způsoby terapie. Pro spoustu lidí může být rozhodující i cena za jedno sezení.

Za návštěvy u psychologa se stydět opravdu nemusíte. Naopak je to velmi moderní a efektivní způsob řešení problémů. Je to mnohem lepší, než dusit starosti v sobě a propadat beznaději.

Napsat komentář