Nordic walking: buďte fit a zdraví

Je lepší běhat nebo jen chodit? Chůze je pro tělo mnohem zdravější, nezatěžuje klouby, je snazší a když ještě přikoupíte hůlky, efektivita vzroste na maximum. Navíc si při chůzi mnohem lépe udržujete tepovou frekvenci na stabilní hodnotě. Nordic walking je velmi krásný sport, při kterém můžete objevovat přírodu i různé památky. Určitě vídáte turisty s holemi na výletech nejen na horách.

Nordic walking doporučují odborníci na:

 • podporuje spalování tuků – protože si zvládnete udržet tu správnou tepovou frekvenci
 • aktivně se zapojí do činnosti asi 90 % svalů – nemyslete si, že chůze s holemi je úplně snadná, ruce se zapojují na maximum
 • prokrví vám celé tělo – díky aktivnímu zapojení všech svalů
 • pomáhá zpevňovat kosti
 • zlepšuje držení těla, zpevňuje svaly celých zad
 • snižuje zvýšený krevní tlak
 • hluboce a kvalitně během aktivity dýcháte
 • snižuje vám hladinu cholesterolu
 • zlepšuje vaši psychickou pohodu
 • zvyšuje vám sebevědomí
 • seznámíte se s dalšími nadšenci a mnoho dalšího

Historie

Nordic walking vznikl začátkem 20. století, byl nástupcem horského chození s holemi, navíc takto trénovali běžkaři. Během 90. let se tenhle sport rozšířil po celém světě i do České republiky. Ale to neznamená, že vám v malé zapadlé vesnici někteří usedlíci nepřipomenou, že jste si pravděpodobně zapomněli doma běžky. 🙂

Nordic Walking u nás

V roce 2003 byla založena Česká asociace nordic walkingu. Klade si za cíl šířit co nejvíc povědomí o této aktivitě, díky asociaci je po celé republice síť center, která nabízí nordic walking pod vedením zkušených lektorů. Na kurzech se seznámíte s dalšími příznivci a další túry pak můžete absolvovat společně.

Co budete potřebovat?

Na techniku nordic walkingu si pořiďte speciální hole – jsou pevné, lehké a taky dostatečně pružné. Pozor na délku, začínajícím doporučujeme vynásobit svou výšku číslem 0,66.

Se značkou holí Leki neuděláte chybu. Tato firma byla založena již v roce 1948 v Dettingeru, název vznikl spojením jmen Lenhart a Kirchheim. Zpočátku vyráběla dřevěná písmena na pekařské a řeznické obchody, ale později zakladatel začal s výrobou lyžařských holí, neboť byl vášnivý lyžař a s nabídkou holí nebyl spokojený. V roce 1973 navázal výrobou běžeckých holí.

Nezapomeňte na kvalitní obuv a také prodyšné oblečení, které vám pomůže k lepšímu držení těla, boty uleví nohám a funkční prádlo přinese maximum pohodlí, i když se lehce zpotíte. Oblečení vrstvěte.

Zapojte celé tělo

Na rozdíl od obyčejné chůze zapojíte při nordic walkingu i horní část těla. Podle odborníků je výdej energie navíc o 30 – 40 % vyšší, než jen při chůzi. Je však důležité, abyste měli správnou techniku.

Při severské chůzi je tělo mírně nakloněné dopředu. Zvedání hůlek vychází z ramenou, paže jsou podél těla. Hůlky se zapichují mezi špičku zadní nohy a patu přední nohy. Přibližně doprostřed.

Pohyb s hůlkami by neměl být křečovitý, snažte se uvolnit a užívat si volnost, příjemné prostředí a uvědomte si každý pohyb těla.

Nordic walking pro mladé

Myslíte si, že je nordic walking jen pro starší lidi? Naopak. Je to skvělý a aktivní sport pro všechny generace. Je to naprosto přirozený pohyb, mnohem vhodnější než momentálně moderní běhání. Vyzkoušejte ho. Existuje spousta průvodců, kteří vás provedou začátkem a naučí vás správnou techniku chůze.

Kdy začít?

Na nordic walking je skvělé, že můžete začít kdykoli. Tenhle sport není sezónní. severskou chůzi můžete provozovat celoročně, jak v létě, tak i v zimě. Můžete začít s partnerem, připojit se k nějaké skupině, kterých je na internetu celkem dost, nebo to zkusit úplně sami. Co vy? Setkali jste se již s nordic walkingem a chystáte se ho vyzkoušet?

Napsat komentář