Pohyb pro zdraví a spokojený život

Pohyb je život – život je pohyb. Toto pravidlo platí pro elementární pohyb buněk až po pohyb vesmírných těles a u živých organismů dvojnásob. Pro zachování funkcí našich životně důležitých orgánů je podstatný tok energie, v ideálním případě ve vyváženém poměru příjmu a výdeje.

V dávné historii to nebyl žádný problém: lidé se neustále pohybovali, protože jejich jedinou činností bylo obstarat si potravu a dbát na to, aby se sami nestali kořistí. Přirozeně se ale pohybovali i naši prapředci ještě před několika desítkami let. Většina byli zemědělci a jejich práce v každém ročním období přinášela specifický, většinou fyzicky náročný druh činnosti. Vytrvalostní, silové a rychlostní schopnosti, které jsou základem moderního fitness, tedy tvořily neodmyslitelnou součást každodenního života.

Během času se ovšem způsob života podstatně změnil, současné civilizační vymoženosti nám umožňují zredukovat přirozený pohyb na minimum. Zhruba od 80. let pro tento stav existuje i odborný název – hypokineze.

V extrémním případě se dnes veškerý náš pohyb mezi postelí, dopravním prostředkem, klávesnicí počítače a posezením u televize. Naše tělo se ovšem s takovýmto způsobem života nesmířilo tak jednoduše a rychle jako my. Jako vysoce úsporný systém nespotřebovanou energii ukládá do zásoby ve formě tuku – je to přežitek z doby, kdy byl uložený tuk zásobárnou energie pro období nedostatku potravy.

Nedostatek pohybu má mnohem dalekosáhlejší důsledky, než jen nadváhu. Aktivní svalová hmota při pasivním způsobu života bez dostatku pohybu atrofuje a postupně se mění na pasivní hmotu s převahou tuku. Ta je lehčí, nespotřebovává žádnou energii a je tak vlastnímu organismu nebezpečnou přítěží. Během každých zhruba 10 let se tímto způsobem v průměru přemění 5 kg svalové hmoty na tuk. Nelichotivý výsledek tohoto procesu není pouze estetickým problémem. Má bohužel dalekosáhlé zdravotní důsledky – zpomaluje se metabolismus, navíc v souvislosti s obezitou hrozí velké množství civilizačních chorob, vysokým krevním tlakem počínaje, přes onemocnění trávícího traktu, srdečně-cévními a nádorovými onemocněními konče. Proto je tak důležité, abyste svou aktivní svalovou hmotu pohybem udržovali tak, aby měla správný tonus a svaly dobře fungovaly. Svaly jsou totiž mimo jiné i mechanickým nástrojem, který napomáhá vylučování odpadních látek z těla.

Pohyb jako prevence
Vyberte si sport, který vás bude bavit, a snažte se mu pravidelně věnovat. Nejde jen o to, že vám pomůže zvýšit výdej energie. Pomůže vám kompenzovat civilizační zlozvyky, ale také získat či upevnit pozitivní vlastnosti: pravidelný pohyb na závodní i rekreační úrovni upevňuje smysl pro pravidelnost, zvyšuje cílevědomost, houževnatost, schopnost překonávat překážky, umění prohrávat, posiluje sociální vazby a mezilidskou komunikaci.
Pohyb je také aktivním odpočinkem – díky němuž se každý z nás může dokonale odreagovat od každodenních starostí.

Pohybová aktivita vyvolává prožitek, který bývá často spojen se silnými emocemi. Je-li vhodně dávkovaná, vyvolává příjemné pocity sebedůvěry, uvolnění a připravenosti k výkonu, zvyšuje také odolnost a obranyschopnost organismu. Je známo, že pravidelný vytrvalostní trénink silně aktivuje hormonální systém a vyplavuje endorfiny – jakési hormonální posly štěstí, které mají pozitivní vliv na naši psychickou i fyzickou kondici. Vytvoří-li si na ně vaše tělo návyk, budou vás nutit ke spontánnímu pohybu nebo sportování dlouhodobě.

Méně už je znám vliv pravidelného tréninku na produkci růstového hormonu, který je považován za nejefektivnější přirozený prostředek proti stárnutí. V důsledku pravidelného sportování se zvyšuje produkce melatoninu, který zlepšuje kvalitu spánku, testosteron a estrogen zase kvalitu a hloubku sexuálního prožitku.

Pravidelný pohyb má také schopnost redukovat stres. Jeho prostřednictvím se odbourávají stresové hormony, které byly původně určeny k aktivaci organismu. V krizových situacích nás provázejí dodnes, protože však většinou nemáme možnost odbourat je přirozenou cestou, mají negativní důsledky na naše zdraví a podílejí se na výše zmíněných zdravotních rizicích.