Sportem ke štíhlé linii. U kterého sportu spálíte nejvíc kalorií?

Pokud aktuálně přemýšlíte o tom, že chcete začít hubnout či již v současnosti shazujete nepotřebná kila, tak přesně pro vás jsme si přichystali výčet sportů, při kterých spálíte největší množství kalorií a kýženého výsledku v podobě zhubnutí tak dosáhnete, co možná nejrychleji. 

Všechny níže uvedené údaje o počtu spálených kalorií se vztahují k modelovém příkladu ženy o váze 72,5 kg a muži vážícím 91 kg. 

Sázka na jistotu aneb Klasika, jež nikdy nezklame 

Výčet začneme sporty, které se téměř každému okamžitě vybaví při zmínce o hubnutí a jež jsou mnohými odborníky považovány za jedny z nejvhodnějších pro účel redukce tělesné hmotnosti.  

Běh 

V případě, že chcete efektivně zhubnout, tak běhejte, neboť právě běh představuje vůbec tu nejúčinnější a nejrychlejší cestu, jak shodit nějaké to přebytečné kilo. Kromě toho má běh pozitivní dopad i na snížení krevního tlaku, hladiny cholesterolu a zároveň pomáhá snižovat i riziko výskytu srdečních chorob. 

Během hodiny běhu rychlostí 13 km/h spálí průměrný muž více než 1000 kalorií a v případě průměrné ženy se toto číslo pohybuje v rozmezí 800-900 spálených kalorií. 

Nutno však poznamenat, že stejně, jak je tomu i v případě ostatních sportů, se nesmí opomíjet důležitost vhodné stravy konzumované během procesu redukce tělesné váhy, která dle nepsaných pravidel činí až 80% úspěchu při hubnutí. 

Plavání 

Dalším tradičním a populárním sportem k dosažení vysněné postavy je plavání, jež je nenáročné na vybavení a zároveň při vyšší intenzitě temp dokáže dopomoci ke spálení 700-900 kalorií za hodinu. Pokud se podíváme na plavecké styly, tak nejefektivnějším z pohledu spálených kalorií je kraul, následován znakem a prsy. 

Krom hubnutí dokáže plavání i skvěle formovat tělo, zejména, co se prsních a břišních svalů týče.

Jelikož plavání nezatěžuje klouby, tak je vhodné i pro lidi, kteří mají pohybové problémy a například běh pro ně představuje velkou zátěž. 

Tenis 

Skvěle se dá hubnout i na tenisovém kurtu. Při hodinové dvouhře průměrně spálí tenistky 584 kalorií a tenisté 728 kalorií, což odpovídá stejnému energetickému výdeji jako například při horolezectví, ragby či basketbalu. 

Stejně jako v případě běhu, tak i tenis pomáhá snižovat riziko výskytu srdečních chorob, dále má pozitivní dopad například na koordinaci či metabolismus. 
 

Účinně shazovat kila se dá i při méně všedních sportech 

Hubnout se dá nejen pomocí výše zmiňovaných tradičních a odborníky na hubnutí dokola omílaných aktivit, ale i méně všední sporty poskytují cestu k efektivní redukci tělesné hmotnosti, 3 jejich níže uvedení zástupci jsou toho zářným příkladem. 

Taekwondo 

Kdo by to byl čekal, že se na předních příčkách pomyslného hodnocení sportů, které vám dopomohou ve snaze, co možná nejrychleji zhubnout, objeví taekwondo, ale je tomu skutečně tak. Toto korejské bojové umění dokonale prověří vaši kondici a jakožto protislužbu je schopno postarat se o to, že hodinový energetický výdej průměrné ženy činí 752 kalorií a průměrného muže 937 kalorií. 

Pro lepší uvědomění si toho, jak je taekwondo prospěšné při snaze zhubnout, je zde fakt, že, co do počtu spálených kalorií je efektivnější než například basketbal, veslování či dokonce i než intenzivní aerobik. 

Ragby 

Tento sport, při kterém proti sobě stojí dvě 7 či 15členná družstva, je kombinací rychlého běhu, síly a odolnosti. Výsledkem toho je, že průměrný ragbista během 80 minut dlouhého zápasu dokáže spálit 900-1000 kalorií. 

Ovšem již dávno neplatí, že ragby je výsadou pouze mužů a můžeme se tak setkat i se stále se rozšiřující základnou hráček něžného pohlaví. Ragbistky dokáží v průběhu stejně dlouho trvajícího zápasu spálit přibližně 700 kalorií. 

Vodní lyžování 

Pokud se vypravíte k vodě, tak vězte, že se u ní dá skvěle zhubnout nejen plaváním, ale například i vodním lyžováním, při kterém se nejen skvěle pobavíte, ale zároveň dokážete spálit v průměru 400 až 500 kalorií za hodinu. 

Jedinou vadou na kráse vodního lyžování je nutnost potřeby člunu, jakožto tažného zařízení, naštěstí ale po celé České republice můžeme nalézt velké množství půjčoven, tudíž není sebemenší problém se mu začít věnovat či si ho alespoň vyzkoušet. 

Zimní sporty – i v zimě se dá efektivně hubnout 

Jelikož v současné době venku panuje pravá a nefalšovaná zima, tak jsme si pro vás na závěr přichystali několik tipů na zimní sporty, jež výrazně dokáží dopomoci snaze efektivně a rychle zhubnout. 

Bruslení 

Ať už se rozhodnete jít bruslit na zimní stadion či dáte přednost bruslení na zamrzlém rybníku, tak svou snahu o to zhubnout podpoříte tím nejlepším způsobem, neboť během hodiny strávené na bruslích v průměru dojde ke spálení 511 kalorií u žen a 637 kalorií v případě zástupců mužského pohlaví, což jsou hodnoty srovnatelné například se squashem či horskou turistikou. 

Běh na lyžích 

Jedním z nejoblíbenějších a pro hubnutí nejpřínosnějších zimních sportů je běžecké lyžování. 

Počet spálených kalorií při běhu na lyžích se odvíjí od stylu, který zvolíte. Pokud se rozhodnete pro klasiku, tak se hodnota za hodinu spálených kalorií bude pohybovat v rozmezí 400-500 kalorií, ovšem pokud se rozhodnete pro fyzicky náročnější bruslařský styl, tak se tato čísla navýší až o 200 kalorií.  

Snowboarding 

Zimní radovánky na snowboardu jsou nejen balzám na duši, ale zároveň představují i skvělý způsob, jak shodit nějaké to přebytečné kilo, konkrétně za hodinu touto činností dokážete spálit 314 kalorií, pokud jste žena a 391 kalorií, jestliže jste muž. 

Hodnoty to sice nejsou nikterak závratně vysoké, nicméně, když přihlédneme ke skutečnosti, že i průměrně fyzicky zdatný jedinec dokáže na sjezdovce strávit při rekreačním tempu celý den, tak s čistím svědomím můžeme doporučit snowboarding jakožto vhodný zimní sport pro hubnutí.