Účinky sauny na zdraví a příznivý vliv na organismus

Pokud se zeptáme lidí žijících ve Finsku na téma sauny, zjistíme že jejich posedlost saunou je nedílnou součástí jejich kultury a sauna je jejich ústředním bodem domova. Popularita saun se ve světě šíří nevídanou rychlostí. Sauny nám nabízí nejen prvky lázeňství, ale i nesčetné množství zdravotních výhod.

Sauny jsou ve Finsku používány již po staletí kvůli jejich příznivým účinkům – sauna očistí a léčí tělo, zklidní mysl a zlepší celkovou pohodu.

Zjednodušeně řečeno, sauna je malá místnost určená pro posezení v teplém prostředí, které může být buď suché nebo mokré, tradičně známé pro očištění a osvěžení těla.

Sauny se již dlouhou dobu používají pro relaxaci, příznivé účinky na hubnutí a snižují stresové napětí – tyto zdravotní přínosy jsou dobré známy a ověřeny. Sauny ale také nabízí mnohem víc, než jen chvíli na odpočinek. Nabízí také celou řadu zdravotních výhod od snížení krevního tlaku, posílení imunity až po mladší vzhled pleti.

Zde jsou některé pozitivní účinky saunování, na které můžete myslet, až si příště budete užívat toto teplé posezení.

Snížení krevního tlaku

Pravidelná návštěva sauny může mít pozitivní přínos pro vaše srdce. Finská studie navrhuje, že pravidelná tepelná posezení mohou snížit krevní tlak u lidí s hypertenzí. A co víc, sauna vám umožní relaxovat a váš duševní stav je důležitou součástí při měření krevního tlaku.

Detoxikace organismu

V dnešní době jsme vystaveni toxinům, kdekoliv se nacházíme – v našem prostředí i v naší potravě. Je proto vhodné používat saunu při detoxikaci našeho těla. Jedním z hlavních způsobů, jak se naše tělo zbavuje toxinů, je přes pocení. A v sauně se opravdu hodně potíme.

Spalování kalorií

Je tomu tak, že můžete jen sedět, relaxovat a přitom hubnout. Samozřejmě, že sauna nemůže nahrazovat pohyb, ale když sedíte v sauně, váš srdeční výkon se zvýší. To znamená, že se zvyšuje průtok krve, tím se podporuje krevní oběh, vaše svaly dostávají více kyslíku a zvyšuje se váš metabolismus. Pocení v sauně vyžaduje hodně energie a během jednoho posezení se můžete zbavit až 500g potu, čímž spálíte něco kolem 300 kalorií.

Zlepšuje stav pokožky

Zapomeňte na drahé krémy, které vysávají vaši peněženku. Intenzivní teplo sauny je výborný způsob, jak hydratovat naši pokožku. Několik sezení může zlepšit krevní oběh a kůže začne dostávat mnohem více živin, takže pak bude vypadat mladší a svěží.

Pomáhá bojovat proti nemocem a zvyšuje imunitu

Pokud máte pocit, že na vás něco leze, relace v sauně může pomoci zlepšit váš imunitní systém, protože stimuluje bílé krvinky, které jsou potřebné k udržení kondice a dobrého zdraví.

Napsat komentář