Proč počítání kalorií při hubnutí nezabere u každého

Dlouhá léta jsme si mysleli, že počítání kalorií je osvědčený recept, který nám pomůže dostat se na ideální hmotnost, kdy se budeme cítit spokojeně a nebudeme omezováni nadbytečnými kilogramy navíc. Vyvážený poměr příjmu a výdeje kalorií by měl zabrat u každého. Opravdu funguje tento systém všem, co pilně počítají?

Jednoduchá odpověď je ne. Řekneme si pár důvodů, proč je model počítání kalorií zastaralý, proč nemusí zabrat u všech a co na tento způsob hubnutí říká nejnovější výzkum.

Ne všechny kalorie jsou si rovny

Nejspíš si všichni myslíme, že každá příjmutá kalorie má stejný efekt na naše tělo, ale nemusí tomu tak být. Například kalorie z jablka  mají velmi odlišný vliv na naše tělo, než kalorie z tyčinky Snickers. Jídlo je informace pro naše tělo a pokaždé když jíme, když se rozhodujeme co zrovna budeme jíst, jsou odesílány různé zprávy do našich buněk a našim hormonům, které pak mohou mít různý vliv na řadu procesů v našem těle.

Naše hormony hrají významnou roli v tom, jak naše tělo zpracovává jídlo. Když jsme plní, signalizují tělu buď spalování nebo ukládání tuku. Například, naše tělo má na výběr dva palivové zdroje energie: tuk nebo cukr. Když jsme ve stresu, začne tělo produkovat nadměrné množství stresových hormonů a adrenalinu. Tyto dva hormony signalizují tělu používat cukr jako zdroj energie, protože je k dispozici mnohem rychleji než tuk. To není užitečné, pokud je naším cílem hubnutí, protože spalování tuku je pro nás obtížnější bez ohledu na to, co jíme.

Je nemožné spočítat všechny kalorie

Pokud u vás model počítání kalorií funguje, musíte se ujistit, že kalorie v jídle počítáte opravdu přesně, nebo riskujete nechtěné nabírání kilogramů. Reálně je nemožné přesně určit kolik kalorií má jídlo, které jíte a počítání u nás potom může vyvolávat stres nebo úzkost. Představte si, že jdete na večeři s přáteli nebo rodinou a zatímco mají všichni vybráno, vy se snažít přijít na to, kolik kalorií má určité jídlo, aby se vešlo do vašeho denního cíle.

Etikety mohou být nepřesné

Udávaný počet kalorií na etiketě nemusí být přesný, protože je povolená určitá tolerance chyb při označení výrobků. Jednoduše řečeno to znamená, že opět přesně spočítat kalorie v různých potravinách je téměř nemožné.

Počítáním kalorií můžeme potenciálně omezit příjem zdravých potravin

Některé potraviny mají vysoký obsah kalorií, ale mají vysoký obsah esenciálních živin, které skutečně pomáhají našemu tělu spalovat tuk, například potraviny jako je avokádo, kokosový olej, ořechy a semena. Tyto potraviny jsou plné zdravých tuků, které pomáhají našim buňkám optimálně fungovat. Přidání zdravých tuků do stravy nám může také pomoci rychleji dosáhnout pocitu sytosti a zůstaneme déle plní. Mohou také pomoci kontrolovat naši chuť a hladinu cukru v krvi. Pokud se zaměříme pouze na kalorie, můžeme přijít o mnoho výhod, které můžeme získat z těchto potravin.

Počítání kalorií nemusí být udržitelné, protože neřeší hlavní příčinu, proč se lidé přejídají

Existuje několik důvodů, proč se lidé přejídají nebo proč se stali obézními. Emocionální pojídání, jíme když se nudíme, toužíme po jídlu – to vše může vést k tomu, že jíme, když nemusíme. Kolikrát jste snědli nějakou sladkost, nebo zákusek při nějaké činnosti? Pokud nejsou tyto základní otázky řešeny, pak vyčerpáte veškerý denní příjem kalorií ještě před večeří. Pak vynecháte večeři nebo podvádíte, večeři sníte a denní limit nedodržíte. Potom máte pocit viny, že jste se přejedli a slibujete si, že začnete opět zítra. Toto však není udržitelný ani zdravý způsob stravování.

Pro udržitelný hubnoucí program se musíte zaměřit na rozvoj zdravých návyků a zdravého životního stylu

Každý člověk je jiný, takže je nutné naučit se naslouchat našemu tělu a věřit, že se naše tělo může opravdu změnit. Musíte se naučit jíst pouze tehdy, když máte hlad a ne když se nudíte a nemáte co dělat. Musíte se vědomě zaměřit na zdravé potraviny, které můžete jíst, než se zaměřovat na to, co jíst nemůžete.

Zkuste také se zaměřit na jiné aspekty svého života. Cvičení pomáhá nakopnout váš metabolismus, zlepšuje náladu, cítíte se plni energie a to vám pak pomůže lépe vybírat potraviny. Udržujte se dobře hydratovaní po celý den, dopřejte si kvalitní spánek. Najděte si činnost, díky které budete lépe zvládat stres, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga. Nemusí začít dělat vše naráz. Můžete začít krok za krokem a každá, i malá, změna, kterou budete dělat poctivě každý den, bude mít pozitivní vliv na vaše zdraví a bude lepší než velká změna, kterou uděláte jednou za týden.

Napsat komentář