Užitečné rady pro boj s bradavicemi

Nepozorovaně rostoucí útvary způsobené lidským papilomavirem se objevují zcela záhadně – a neméně záhadně mizejí, často bez ohledu na způsob léčby. Bradavice se proslavily tím, jak snadno podléhají placebovému účinku; pokud věříte, že se jich léčbou zbavíte, máte velkou šanci na úspěch. V opačném případě terapie jednou zabere dokonale, a jindy vůbec ne. Navíc se bradavice často objevují znovu, i kdyby vás jich zbavil lékař ve své ordinaci – berte tyto rady s rezervou.

Kyselina salicylová

Tato účinná látka obsažená ve volně prodejných přípravcích proti bradavicím odlupuje infikovanou kůži a způsobuje mírné podráždění, které na postiženém místě mobilizuje imunitní systém k boji s virovými útočníky. Podle přehledu 13 dobře připravených studií vyléčila kyselina salicylová 75 procent bradavic. Buďte ale trpěliví – může to trvat týdny i měsíce (za tu dobu se mohou ztratit samy od sebe). Dodržujte pečlivě pokyny. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud místo s bradavicí pokaždé nejprve namočíte do teplé vody, poté pemzou oškrábete odumřelou kůži a až pak nanesete léčebný přípravek.

Zmražení (kryoterapie neboli léčba tekutým dusíkem)

Tuto léčbu provádí lékař. Po aplikaci tekutého dusíku se kolem bradavice vytvoří puchýř, který asi po týdnu odpadne včetně nežádoucího výrůstku. Často je ale nutné zákrok opakovat. V jedné studii s 225 osobami bylo zapotřebí 12 ošetření, aby u 45 procent z nich bylo dosaženo úplné vyléčení. Podle jiných studií je kyselina salicylová stejně účinná jako kryoterapie. Zmražení je bolestivé a nedoporučuje se u dětí.

Výtažek z česneku

V laboratorních studiích se ukázalo, že látky obsažené v česneku hubí viry a brání jim v rozmnožování uvnitř infikovaných buněk. Vědci si proto položili otázku, jestli mohou pomoci i proti bradavicím. V jedné kontrolované studii je vyléčilo denní nanášení extraktu z česneku na postižené místo za tři až čtyři měsíce.

 

Napsat komentář