Předcházejte křečím a udržte si výkon na maximum

Přetrvávající, bolestivé a mimovolní kontrakce svalů se nazývají křeče. Mohou postihnout kterýkoliv sval, ale nejčastěji se projevují v lýtkovém svalu. Nejlepší způsob, jak se svalového stahu zbavit, je masírování a napínání svalu, ale kromě toho můžeme výskytu křečí účinně předcházet zdravou výživou.

Jak křečím zabránit

Pokud se křeče dostavují během tělesné námahy nebo bezprostředně po ní, jsou nejspíš důsledkem zvýšené tvorby mléčné kyseliny, která je produktem svalové činnosti. Pokud byla námaha opravdu intenzivní a počasí velmi horké nebo vlhké, křeč je pravděpodobně zaviněna dehydratací způsobenou přílišným pocením. Ztracenou tekutinu a soli nahraďte co nejrychleji izotonickým nápojem.

Abyste dehydrataci předešli, pijte dostatek vody před cvičením, během cvičení a po něm – asi jeden litr na hodinu aktivity. Mimo tropickou oblast nejsou tabletky soli nezbytné. Vitamin B2, obsažený v obohacených obilninových snídaních, jogurtu a libovém mase, je vhodný prostředek proti křečím u sportovců a pomáhá i proti křečím v souvislosti s cukrovkou a těhotenstvím.

Křeče v nohou někdy signalizují nedostatek vápníku, který je pro svalovou činnost nezbytný. Potravinami bohatými na vápník jsou mléčné výrobky, sezamová semena a sardinky i s kostmi. Také hořčík je prospěšný – jeho výbornými zdroji jsou jádra a ořechy. Pokud se bolesti lýtek dostavují při rychlé chůzi, mohou být způsobeny zužováním tepen.

Noční svalové křeče

Noční křeče mohou být způsobeny špatným krevním oběhem; zmírňuje je strava bohatá na vitamin E. Starším lidem pomáhá proti nočním křečím také vitamin B12 v rybách, vejcích, sýru a vepřovém.

Tipy

  • Pijte hodně vody před cvičením, během něho i po něm – předcházíte tak dehydrataci
  • Jezte hodně potravin bohatých na vápník, například mléčné výrobky a sardinky. Ořechy a jadýrka kvůli hořčíku.

Napsat komentář