Zázrak jménem avokádo

Avokádo je přímo nabité zdraví prospěšnými látkami. Je neuvěřitelně bohaté na zdravé tuky, vlákninu a celou řadu vitamínů a minerálů. Málokdo ví, že avokádo je vlastně ovoce. Jedná se o plod hruškovce přelahodného. Zralý plod avokáda má hruškovitý tvar a tmavě zelenou až černou barvu. Uvnitř najdete kulatou pecku a zelenožlutou dužinu.

Avokádo jako „superpotravina“

Ne nadarmo bývá označováno za superpotravinu. Avokádo je velice bohaté mimo jiné na draslík, zinek, měď, fosfor, mangan a magnezium. Je významných zdrojem vitaminů C, E, K, H, B3 a B5. . Obsahuje antioxidanty a je významným zdrojem vlákniny.

Obsahuje vysoké množství tuku, avšak jedná se o zdraví prospěšné tuky, čili se nemusíte bát zařadit avokádo do jídelníčku, i pokud zrovna držíte dietu nebo si hlídáte váhu. Téměř 80% tohoto ovoce tvoří tuky.

Využití avokáda

Avokádo lze konzumovat syrové i různě tepelně upravené. Oblíbeným a nejznámějším receptem je  guacamole neboli „avokádová salsa“. Tento původem mexický pokrm je dnes poměrně populární po celém světě. Jeho příprava není náročná: stačí důkladně rozmačkat dužinu avokáda, přidat sůl, nakrájená čerstvá či sušená rajčata, přidat sůl, pepř, trochu šťávy z citronu, lisovaný česnek  a další koření dle chuti. Vše promíchat, až vznikne avokádový dip, který můžete přidat třeba k pečeným bramborám, toastů, tortilám apod.

Pokud nemáte času nazbyt, avokádovou dužinu můžete jednoduše rozetřít na chléb – dužina je na to dostatečně měkká, pokud je avokádo správně dozrálé.

Avokádo našlo využití i v kosmetice. Slyšeli jste už o avokádové masce na obličej? Minerály, tuky a vitamíny v něm obsažené dodají vaší pleť svěžest, zvláčňuje ji a ochrání před nepříznivými vlivy. Pleťová maska na obličej je velice snadná na přípravu – jednoduše rozmačkáme zralé avokádo na kaši, přidáme trochu jogurtu či polévkovou lžíci medu. Poté naneseme vrstvu masky na obličej a necháme čtvrt hodiny působit. Následně opláchneme teplou vodou. Kousek avokáda také můžete přiložit okolo očí, pomůže vám to, pokud bojujete s otoky či kruhy pod očima.

Účinky avokáda

Avokádo přináší našemu tělu díky bohatému obsahu živin neskutečné množství pozitiv. Vyjmenujme si alespoň některé z nich:

  • pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi
  • snižuje hladinu cholesterolu
  • působí jako prevence osteoporózy
  • při pravidelné konzumaci pomáhá jako prevence rakoviny
  • obsahuje důležité antioxidanty
  • upravuje problémy s trávením
  • obsahuje zdravé mononenasycené mastné kyseliny

Napsat komentář