Proč začít každý den citronem a vodou?

Ty nejjednodušší věci často mohou mít nečekaně pozitivní účinky na vaše zdraví. Příkladem je třeba začít každé ráno půlkou citronu vymačkanou do sklenice vody. Je to velmi prosté a časově nenáročné, takže každý si tento ranní rituál může bez problémů osvojit. Přečtěte si v tomto článku proč.

Lepší trávení

Kyseliny pomáhají rozložit zkonzumované jídlo, proto jich máme v žaludku tolik. Někteří lidé jich však mají nedostatek. Tzv. hypochlorhydrie vede k poruchám zažívání, které se projevují nadýmáním, říháním, plynatostí, bolestí žaludku po jídle apod. Doplňujte tedy žaludeční šťávy kyselinou z citronu. Je to také tradiční rychlá pomoc při pálení žáhy.

Podpora dodržování pitného režimu

Ranní sklenice vody s citronem je dobrý začátek, jak po zbytek dne nezanedbat svůj pitný režim. Jste tak chránění i před ledvinovými kameny, jejichž obvyklou příčinou je právě dehydratace.

Jak poznáte, že máte dostatek tekutin? Vaše moč je téměř čirá.

Pomoc při hubnutí

Občas nahraďte ranní kávu, čaj nebo džus vodou s citronem. Málo kalorií a žádný rafinovaný cukr pomohou jak při ztrátě nadbytečných kil, tak centimetrů kolem pasu.

Důležité antioxidanty

Citrony, stejně jako ostatní druhy ovoce a zeleniny, obsahují tzv. fytonutrienty s významnými antioxidačními účinky. Antioxidanty chrání tělo před škodlivými a nestabilními molekulami kyslíku, kterým říkáme volné radikály. Ty zrychlují proces stárnutí a mohou vést k nebezpečným onemocněním, zejména rakovině. Fytonutrienty tak fungují jako prevence.

Vitamín C na celý den

Pokud si hned po ránu dáte půlku citronu, už se nemusíte obávat případného nedostatku vitamínu C – toto množství pohodlně pokryje denní doporučenou dávku. Připomínáme, že „céčko“ nejenže posiluje imunitní systém, resp. obranyschopnost organismu, ale je též nepostradatelné pro správnou stavbu kostí, cév, svalů a pokožky, odbourává nebezpečné usazování cholesterolu v játrech (snižuje tak riziko vzniku aterosklerózy), zlepšuje vstřebávání železa, chrání před paradentózou, urychluje hojení ran a regeneraci a působí jako antioxidant.

Skvělý zdroj draslíku

Tento minerál je nezbytný pro správné funkce srdce a cév, svalový tonus (napětí ve svalech, které řídí centrální nervová soustava), k udržení vyváženého stavu tekutin a kyselin v těle, přeměnu glukózy na energii atd. Jeho nedostatek může způsobovat slabost ve svalech, bolesti hlavy, únavu, závratě či vysoký krevní tlak.

Neškodí citrony zubům?

Pokud je nebudete žvýkat ani užívat na domácí bělení zubů a jelikož jsou rozředěné vodou, neměly by dělat problémy ani lidem s citlivější sklovinou. Ostatně, co se týče pití, pro zuby jsou mnohem horší coca-cola, limonáda, džus a další sladké nápoje.

Napsat komentář