Je načase začít efektivně spalovat!

Divíte se, jak je možné, že vaši přátelé mohou sníst celý čokoládový dort, aniž při přibrali jediný gram a vám se stane, že i jedna lžička je okamžitě vidět ve vašich bocích? Odpověď je jednoduchá – metabolismus. Dobře fungující metabolismus spaluje kalorie po celý den a zabraňuje zbytečnému ukládání energie v podobě tukových zásob. Ačkoli genetika, věk, hmotnost, stravování a cvičení hrají velkou roli, existují určité věci, které můžete udělat pro podporu vašeho metabolismu, aby začal efektivně spalovat přebytečný tuk.

Pohyb

Zní to docela jednoduše, ale začnete-li se více pohybovat, dostane váš metabolismus impuls, aby začal pracovat. Vysoká intenzita intervalového tréninku zvyšuje vaše spálené kalorie, zatímco jste aktivní a zvýšené využívání energie pokračuje i po ukončení tréninku. Svaly spotřebovávají více energie a začnou si ji brát z tukových zásob. I když intenzivní cvičení není pro každého, významné výsledky můžete dosáhnout i mírnějším pohybem, např jógou, rychlými procházkami, jízdnou na kole či rotopedu apod.

Pitný režim

Nejen že hydratace udržuje naši pleť vláčnou, naše soustředění ve střehu a orgány pracují efektivně, je také důležitá pro udržení našeho metabolismu ve správném stavu. Výzkum ukázal, že pití chlazené vody je lepší pro váš metabolismus, jelikož vaše tělo využívá energie k ohřátí vody na vaši vnitřní teplotu. Snažte se denně vypít 8 až 10 šálků chlazené vody pro maximální užitek. Dalším účinným nástrojem pro zvýšení vašeho metabolismu je kofein, ale větší míra pití kávy se nedoporučuje. Můžete ale přejít na zelený čaj, který také pomáhá stimulaci metabolismu a navíc podporuje oxidaci tuků a pomáhá chránit tělo proti nemocem.

Malé svačinky

Věřte tomu nebo ne, svačiny během dne vám skutečně mohou pomoci spalovat tuk. Sníte-li přes den pouze 3 velká jídla, dostane vaše tělo signál ke zpomalení metabolismu. Budete-li jíst každé 2 – 3 hodiny udržíte svůj metabolismus v plných obrátkách. Na svačinu si můžete dát třeba ovoce, ořechy, syrovou zeleninu nebo nízkotučný tvaroh.

Zapomeňte na drastické diety

Je snadné, nechat se zlákat zaručenou dietou, která vám slíbí vaše vysněné tělo. Omezení příjmu kalorií a některých potravin, může ale pro naše zdraví škodlivé. Tělo se přizpůsobí nižšímu příjmu kalorií a to má za následek akorát jo-jo efekt. Místo omezení příjmu kalorií je důležitější zaměřit se na zdravější potraviny.

Začněte den správně

Ne nadarmo se říká, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Po hladovějící noci je potřeba tělu dodat potřebné palivo, aby mohlo zajistit správnou funkci všech procesů. Snídaně by měla být nutričně vyvážená, včetně bílkovin, komplexních sacharidů, antioxidantů, zdravých tuků a vlákniny.

Načerpejte nějaké železo

Konzumace celozrnného pečiva, stravy bohaté na bílkoviny a železa má zásadní význam, pokud jde o zvyšování našich nástrojů pro spalování tuků, protože tělo musí vydat více energie, aby tyto potraviny zpracovalo. Konzumace celozrnných potravin namísto rafinovaných produktů vám pomůže spálit až o 50 % více kalorií přirozeným procesem. Železo je důležitá složka pro nás organismus, je potřebné pro výrobu energie a pro pohyb kyslíku po celém těle. Potraviny s vysokým obsahem železa jsou čočka, tmavá listová zelenina, fazole a některé druhy ovoce.

Pořádně se vyspěte

Zdravý spánek zajistí fungování metabolismu s maximálním efektem a umožní nám načerpat energii na nový den. Špatný spánek způsobuje zvýšení hormonu ghrelinu, který signalizuje, že potřebujeme více potravin, než je nutné.

Napsat komentář