Výbava pro miminko

Určitě jako každá nastávající maminka, i vy přemýšlíte, co si všechno pořídit pro miminko. Pokusím se sestavit seznam, co by ve vaší výbavičce chybět nemělo.

Oblečení pro miminko

  1. 10x kojenecké body (dlouhý/krátký rukáv) – podle toho, kdy se vám má miminko narodit. Můžete to i zkombinovat, kupte si pár bodyček s dlouhým rukávem a pár s krátkým rukávem (podle doby narození, i v létě budete potřebovat body s dlouhým rukávem). Jestli vám to přijde moc, věřte, že když bude miminko hodně ublinkávat, více oblečení se vám bude hodit. Výborná jsou zavinovací body. Nemusíte miminku nic přetahovat přes hlavu. Bude se vám lépe oblékat.
  2. 5x bavlněné dupačky/polodupačky – uvidíte, co se vám víc zalíbí. Já jsem měla pro malou jen dupačky – připadalo mi to hezčí. Polodupačky jsem ji začala kupovat, až byla větší.
  3. 4x overal – na spinkání výborná věc
  4. 3x kabátek, mikina, svetřík – pokud možno, kupte si také rozepínací, ať se vám miminko ze začátku lépe obléká
  5. 2 bavlněné čepičky
  6. 2-4 ponožky/bačkůrky
  7. 1 bavlněné rukavičky

Na zimu přikupte:

  1. 1x zimní kombinéza
  2. 2x teplejší mikina, kabátek, svetřík
  3. 2x teplejší kalhoty/polodupačky
  4. 1x teplá zimní čepice a rukavice

Pro novorozence se doporučuje kupovat velikost 56 a 62. My jsme potřebovali i vel. 50 (dcerka se narodila v termínu, abyste si nemysleli, že byla nedonošená). Jak už jsem psala ve svém článku – Co s sebou do porodnice. Pokud si chystáte výbavu a soupravičku do porodnice, myslete na to, že můžete potřebovat i velikost 50. Kupte si třeba v téhle velikosti pouze základní soupravičku a zbytek nakupte ve velikosti 56 a 62. Pokud byste oblečení ve velikosti 50 potřebovali víc, dá se to po porodu jednoduše dokoupit. Ale to stejně i velikost 56 a 62.

Je pravda, že nám z velikosti 50 dcerka rychle odrostla, takže jsme toho moc nepotřebovali, je to na vašem uvážení.

Veškeré prádlo si vyperte v dětském prášku na praní, jejich nepřeberné množství, stačí si jen vybrat. Nepřidávejte k praní aviváž, miminko nemá rádo silné vůně. Aby prádlo bylo měkčí, můžete místo aviváže použít jablečný ocet. Samozřejmě může použít i obyčejný, ale ten jablečný tolik nesmrdí. Taky jsem se dočetla, že by měl ocet neutralizovat zbytky prášku. Jestli je to pravda nevím, ale určitě je ekologičtější než aviváž. Pořádné dávkování jsem taky nevyčetla, takže jako v pohádce Sůl nad zlato – přiměřeně – asi takové množství, jak když dáváte k prádlu aviváž. O přidávání octu k prádlu, je řada diskusí, pokud vás to zaujme, můžete si je vyhledat a přečíst.

Pro spinkání miminka

  1. postýlka – je lepší si pořídit postýlku s kolečky, lépe se s ní manipuluje. Když potřebujete postýlku převést do druhé místnosti, kolečka vám ušetří práci.
  2. kvalitní matrace – my jsme koupily dcerce kokosovou – ve složení – kokos, molitan, kokos. Byli jsme s ní spokojení. Na výběr je spousta matrací, záleží, co si vyberete.
  3. mantinel na postýlku – s mantinelem vypadá postýlka mnohem líp, co si budeme povídat. Taky jsem si ho koupila. Ale protože dcerka hodně blinkala a já ji chtěla mít neustále pod kontrolou (chtěla jsem na ni vidět – což mi mantinel znemožňoval), mantinel jsem složila a schovala do skříně. Vytáhla jsem ho, až už byla větší a tolik neblinkala. Jinak je mantinel výborná věc, pokud vaše dítě v noci hodně cestuje. Aspoň trochu zabrání, že se nebude tlouct o šprušle postýlky.
  4. přikrývka – do teď malá spává pod dekou. Z nějakého důvodu peřinu nesnese. Každé dítko je ale jiné. Můžete si taky pořídit spací pytel. Do spacího pytle jsme zkusili dát dcerku jednou a bezúspěšně – vůbec se jí to nelíbilo.
  5. 2x povlečení
  6. 2x prostěradlo
  7. chránič na matraci – abyste si matraci nezničily, když se miminko počůrá.
  8. zavinovačka – doporučuji si koupit 2. Může se stát, že vám jednu miminko počůrá, poblinká a budete potřebovat jinou. Záleží jen vás.
  9. elektronické chůvičky, monitor dechu – ani elektronické chůvičky, ani monitor dechu jsme neměli. Je pravda, že v našem malém bytě, to nebylo ani potřeba. Dcerku jsem měla neustále pod dohledem. Zvažte, jestli tyto dvě věci opravdu potřebujete.
  10. dudlík

Přeprava miminka

  1. hluboký kočárek – pokud se rozhodujete o koupi dvojkombinace, nedoporučuji. Koupili jsme si kočárek od DorjanDanny – dvojkombinaci (hluboká korbička a sportovní sedačka). Po zkušenosti bych si koupila už jen kočárek s hlubokou korbičkou a až z něho děťátko odroste, koupila bych si nějaký golfáček. Druhá varianta kočárku byla sice výborná v tom, že se s ní dobře jezdilo a zvládala i horší terén – díky větším kolům, ale manipulace při nakládání do auta byla hrozná. Kočárek byl těžký, zabral veškeré místo v kufru, musel se rozložit na dvě části – šlo to navíc těžce. Manipulace s kočárkem jednou rukou byla nemyslitelná. Teď jsme si koupili pro dcerku golfky. Jsou lehounké, dají se snadno složit a rozložit – nemusíte zvlášť skládat podvozek a zvlášť sedačku, v autě zabere míň místa. Jediná nevýhoda je v tom, že horší terén moc dobře nezvládá. Golfky už se dají vybrat i s nastavitelnou opěrkou zad a nožiček.
  2. pláštěnka na kočárek, síťka proti hmyzu
  3. deka do kočárku/autosedačky – klidně i dvě, kdyby se vám jedna umazala, ať můžete vyměnit. Do autosedačky se dělají ještě různé zavinovačky a fusaky – my jsme to neměli a ani jsme to nepotřebovali.
  4. fusak do kočárku – na zimu
  5. autosedačka

Přebalování

  1. přebalovací podložka
  2. přebalovací pult – nemusíte, já jsem ho taky neměla. Ale kdybych měla více místa, určitě bych si ho pořídila. Přebalovací podložku jsme měli položenou na stole a to docela nízkém, takže jsem se u přebalování pořád hrbila a dost mně z toho bolely záda.
  3. přebalovací podložky na cesty – měla jsem koupené dvě pratelné. Dají se pořídit i jednorázové. Nám stačily pratelné a to jsme docela dost cestovali.
  4. bavlněné pleny – pokud je nebudete dávat místo papírových plen, budou se vám hodit na podkládání zavinovačky, utírání, přikrývání, u lékaře jsem si vždy pokládala malou na plenku, zastínění proti sluníčku v autě a kočárku,… Budou se vám hodit na spoustu věcí.
  5. pleny – jednorázové nebo látkové dle vlastního uvážení
  6. vlhčené čistící ubrousky
  7. krém proti opruzeninám

Koupání miminka

  1. vanička, koupací kyblík – my měli vaničku. Lehátko jsem nepotřebovala, protože se mnou koupal manžel. Pokud jste na koupání sama, lehátko je dobrým pomocníkem.
  2. teploměr do vody – docela jsme ho využili
  3. osušky – minimálně 2. Já jich měla 5. Pokud můžu doporučit, kupte si bambusové tetra osušky – je to taková větší plenka. Jsou výborné, měkoučké a dobře sají. Mám je od značky Kikko a jsem absolutně spokojená.
  4. žínka – koupila jsem si ji a použila asi jednou. Podle mě je zbytečná.
  5. kartáč na vlásky
  6. nůžky na nehty – koupila jsem si nůžky s kulatým koncem určené pro miminka – absolutně k ničemu. Byly tupé, takže se nehet nedal vůbec ustřihnout. Stříhali jsme dcerce nehty klasickými nůžkami.
  7. vatové tyčinky
  8. dětské mýdlo – spokojená jsem s Mixou a určitě doporučuji Měsíčkovou kojeneckou koupel od Weledy. Dcerka měla hodně suché tváře a po této koupeli jí to krásně zmizelo.
  9. dětský olej – doporučuji mandlový, meruňkový nebo makadamiový od Saloosu

Pro kojení

  1. 2x kojící podprsenka
  2. tampóny do podprsenky
  3. pyžamo/noční košile pro kojící maminky

Lékárnička pro novorozence

  1. líh na ošetření pupíku
  2. teploměr – prvně jsem pořídila dcerce digitální teploměr, ale protože se ukázalo, že je k ničemu a rtuťové teploměry už se neprodávají, prohledala jsem internet a našla jsem a koupila teploměr od firmy GERATHERM MEDICAL AG – vypadá jako klasický rtuťový teploměr, ale místo rtuti obsahuje galium. Pří výběru teploměrů s galiem si dávejte pozor, u spousty byla obrovská nevýhoda, že nejdou sklepat. U tohoto teploměru nemám vůbec žádný problém a měří úplně stejně jako rtuťový. Jsem s ním absolutně spokojená.
  3. nosní odsávačka na vysavač – kupte si ji až v případě potřeby
  4. lék na horečku – u malinkých miminek musí být horečka stejně konzultována s lékařem. Jinak pro už starší miminka jsou dobré čípky od Paralenu – když už není zbytí.
  5. Ophthalmo-Septonex nebo borová voda na oči – my jsme měli borovou vodu – řeknu vám, že byla docela těžko k sehnání. V lékárně nám tvrdili, že už se nepoužívá. Případně se poraďte s lékařkou.

Pomocníci do výbavy pro miminko

Třeba vás něco ze seznamu zaujme.

  1. kojící polštář – neměla jsem
  2. přebalovací taška ke kočárku – myslím, že ji dávají ke všem kočárkům
  3. cestovní postýlka – pokud hodně cestujete, bude se vám hodit
  4. nosítko, šátek na nošení – my si pořídili nosítko, až už dcerka držela hlavičku – obrovsky se jí to líbilo, protože všude viděla – doporučuji.
  5. odsávačka mléka – pokud se vám bude mléka tvořit hodně, určitě doporučuji. Jela jsem si ji koupit hned, jak to bylo možné.
  6. kojenecké láhve a savičky, kartáč na mytí lahví – pokud vám nebude dopřáno kojení, určitě budete lahvičky potřebovat
  7. krém proti chladu a větru – určitě si ho přikupte, v zimě ho budete potřebovat. Protože se nám dcerka narodila v prosinci, doktorka nám ho sama doporučila. Řekla, ať si koupíme Infadolan – vůbec nám nevyhovoval, dcerka se mi po něm osypala. Měla jsem obyčejný krém od Nivei a dobrý.

Napsat komentář