Plavání bývá sportem, ke kterému obvykle „přičichnou“ i zcela nesportovní typy. Tuto dovednost si osvojí v průběhu života většina z nás. Víte ale, že řada lidí má zafixovanou zcela špatnou plaveckou techniku? Jak na plavání, aby bylo skutečně efektivní a my si jím spíše neublížili?
Nejčastější plavecké omyly
Přínosy plavání jsou poměrně dobře známé. Pohybová aktivita je vhodná pro většinu lidí včetně těch s nadváhou, seniorů nebo osob s pohybovým omezením, jelikož se jedná o přirozený pohyb. Ve vodě si nebudete nadměrně přetěžovat klouby a rovnoměrně posílíte všechny skupiny svalů.
Řada plavců však nemá ponětí o správné plavecké technice. Pohyb v případě, že jej nezvládneme optimálně, ale v první řadě vůbec nebude efektivní. Navíc si můžeme nevhodnými návyky, zpravidla bohužel pevně zakotvenými již v dětském věku, ve vodě dost ublížit.
Při návštěvě bazénu se stačí rozhlédnout a určitě narazíte na nejednu slečnu či dámu, která si nechce zničit účes, proto odmítá potopit hlavu. Bez toho to ovšem nepůjde. Nepřirozeně vychýlená krční páteř ve snaze udržet hlavu nad hladinou vás bude časem bolet.
Navíc se tak nenaučíte žádoucí techniku dýchání do vody. Díky tomu nemůžete využít výrazný plavecký benefit v podobě zvyšování kapacity plic. Když překonáte obavu z uvolnění se do vody, mnohem lépe si v bazénu i odpočinete, budete se totiž soustředit skutečně jen na vlastní plavání. A třetí nevýhoda stylu a la „paní radová“ s nepřirozeně zakloněnou hlavou? Rychlejší únava a nižší efektivita a výkonnost. V takovéto pozici totiž voda klade mnohem výraznější odpor, který musíte překonat.
Jak plavat správně
Co s tím? Jste-li žena, přijměte fakt, že nejdete na módní přehlídku, ale zasportovat si. Pokud vás trápí vlasy zničené chlorovanou vodou, najděte si kvalitní kadeřnici a naučte se o svou hřívu pečovat také pomoci přípravků od kadeřnice či z drogerie. Je-li vám nepříjemná voda v nose nebo uších, pořiďte si kolíček a speciální špunty.
Správný plavec se také neobejde bez plaveckých brýlí. Díky nim vás nebudou pálit oči, vyhnete se nepříjemnému podráždění a snadno si zvládnete dovednost v vyžadující ponoření obličeje a sledování toho, co se děje pod hladinou. Při nádechu nad hladinou se díky brýlím vyhneme i vodě, která nám teče do očí, což nás instinktivně nutí je zavřít.
Netroufáte si rovnou na nácvik dýchání v bazénu? Můžete to zkusit i sami, stačí vám k tomu obyčejná miska s vodou. Velmi mělká hladina k upevnění návyků stačí, navíc si můžete libovolně regulovat i teplotu vodu tak, aby vám bylo dýchání do vody příjemné. Ve vodě se rozhodně nesmíte bát a panikařit, je potřeba se uvolnit.
Plavte jako profesionál
Což platí i pro dospělé. Překvapivě mnoho odrostlých plavců propadá panice tam, kde nestačí. I v dospělosti lze podobné bloky odbourat. Na místě je profesionální výuka pod vedením zkušeného lektora.
Odborníci varují, že správná plavecká technika je klíčová. Jinak absolutně nezáleží na tom, jestli se naučíte kraul, znak nebo dokonce motýlek, případně zůstanete u klasického stylu prsa. Jak vyplývá z předchozích řádků, většina lidí se plavat prsa naučí i bez dýchání do vody, vhodné to však není. Chceme-li využít všech pozitiv plavání z hlediska vlivu na páteř, ideální je znak, ne každý ale zvládá v této pozici orientaci ve vodě. Za jednodušší bývá některými profesionály považován kraul, navíc tento styl charakterizuje symetrická zátěž pohybového aparátu.