Co pomáhá při nachlazení a jaká je prevence?

Stává se vám, že s příchodem podzimu téměř vždy onemocníte? Je pro vás už pravidlem, že se od září stává kapesník a červený nos vašim stálým společníkem? Nebojte se a přečtěte si pár následujících tipů, jak v sychravých a studených dnech posílit svou imunitu a zdraví!

Domácí zázvorový čaj

Určitě jste už slyšeli, že zázvor při nachlazení pomáhá. Má samozřejmě i preventivní funkci. Silný a pravý zázvorový čaj si připravíme snadno a rychle doma. Stačí si koupit kus čerstvého zázvoru, pečlivě ho očistit od slupky a na struhadle nastrouhat podobně jako třeba brambor na bramboráky. Nastrouhaný zázvor vložíme do hrnku, přidáme trochu medu, případně i citronové šťávy a zalijeme horkou, ne však úplně vřelou vodou. Pro někoho může být čas zpočátku trochu nezvyklý, nicméně opravdu pomáhá. Vypít ho můžeme samozřejmě včetně nastrouhaného zázvoru, případně zbytky zázvoru můžete po vypití vyjíst čajovou lžičkou.

Nohy v teple

Důležité je být v teple samozřejmě celý, ale důležité je hlídat si teplo nohou, a to především chodidel. Právě tohle mnoho lidí dosti podceňuje. Často například upřednostňujeme spíše módní obuv, která je sice stylová, avšak dostatečně nechrání naše nohy od povětrnostních vlivů. Člověk si také musí být vědom toho, že tělo během celého dne vylučuje alespoň nepatrné množství potu a potí se i nohy. Když je navlečeme do velmi teplých bot a ponožek, je nám sice teplo, ale po vyzutí bychom si měli nohy omýt nebo alespoň osušit (přestože se nám suché zdají) a vzít si nové čisté ponožky. Pokud se nám chodidla zdají velmi studené, můžeme si je prohřát v horké vodní lázni.

Změny teplot

Lidské tělo může být velmi náchylné na prudké změny teplot. Snažte se proto vyvarovat rychlým přechodům ze studeného do teplého prostředí. Důležitá je patřičná aklimatizace – aby si tělo zvyklo na nové podmínky. Nevystavujte se tedy extrémním změnám teploty. Z tohoto důvodu je také dobré sledovat předpověď počasí a spíše na sobě nosit více vrstev oblečení tak, aby nám nikdy nebyla zima ani horko.

Optimální pokojová teplota

Určitě to znáte – přijde studené počasí, sychravo a v teple domova je skvěle. Vyšší teplota v našem obydlí jako by nám evokovala, že jsme v bezpečí před možným nachlazením, kterém nám nevlídné počasí může přivodit. S tím ale můžeme velmi narazit. Optimální pokojová teplota je okolo 20-22°C, vyšší by neměla být. Samozřejmostí je i pravidelné větrání. Pokud máme teplotu příliš vysokou a dostatečně nevětráme, můžeme onemocnět mnohem pravděpodobněji.

Přecházení nemoci

Pokud všechno selže a stejně onemocníte, je důležité to neignorovat a dělat vše pro to, abyste se co nejdříve uzdravili. Organismus je oslabený a potřebuje se zregenerovat, dopřejte si proto dostatek spánku, tekutin a vitamínů. Častou chybou je, že domácí pacient ignoruje určitou karenční dobu. Jakmile se cítíme dobře, okamžitě se přestáváme léčit, již neodpočíváme a věnujeme se naplno všem svým povinnostem. To je ovšem chyba. Přestože je nám dobře, organismus je stále ještě mírně oslabený a potřebuje se vzpamatovat. Je tedy dobré vydržet ještě minimálně jeden den, než se zcela zotavíme.

Autor: Lukáš Polcr