Jídlo a naše mentální energie – jak to spolu souvisí?

Možná bychom se měli nejdříve podívat, co to mentální (tedy duševní) energie, vlastně je. Tento pojem zahrnuje naši celkovou náladu, motivaci a rovněž naši pozornost a soustředění. Pokud je náš „mentální​ motor“ přehřátý, je dost pravděpodobné, že to má co do činění s naší stravou.

Kdo z nás by se nechtěl cítit bdělejší? K zachování naší mentální energie a soustředění je třeba jíst správné jídlo ve správný čas. Až zase příště budete cítit, nedostatek energie nebo motivace, zamyslete se. Kdy jste naposledy jedli a co jste jedli? A také, kolik jste toho vypili? Ač se to zdá možná neuvěřitelné, přeskakování jídel, nevyvážená jídla a dehydratace mohou vysát naši energii a soustředění. Nesmíme zapomenout ani na to, že součástí této rovnice je i přiměřený spánek a odpočinek.

Co jíst, abychom si svou mentální energii udrželi po celý den?

Jezte ty správné sacharidy. Glukóza pochází ze sacharidů ve vaší stravě. Poté, co jsou sacharidy v trávicím procesu rozštěpeny, vstupují do krevního řečiště jako glukóza (neboli krevní cukr), která pomáhá dodávat energii vašemu mozku. Vzhledem k tomu, že mozek je činný neustále, má také vysoké nároky a potřebuje soustavnou dodávku energie. Za tímto účelem toho je vhodné přijímat sacharidy z ovoce, zeleniny a celozrnných potravin, které mozku dodají nezbytné živiny. Tyto potraviny s vysokým obsahem vlákniny se dlouho tráví, což vede k postupnému uvolňování glukózy do našeho systému. Na druhé straně jídla bohatá na zpracované sacharidy ( nacházejí se například ve škrobových sladkých jídlech), se tráví poměrně rychle, což může způsobit rychlý vzestup krevního cukru, zpravidla následovaný rychlým poklesem. Takový “ třesk“ může vyvolat duševní únavu.

Dodávejte svému mozku energii pravidelně

Vzhledem k tomu, že mozek potřebuje stabilní zdroj glukózy, je důležité jíst pravidelně v průběhu celého dne, abychom zabránili přílišnému poklesu naší duševní energie. Je proto dobré dát si něco malého k zakousnutí každé 3 – 4 hodiny.

Začněte den snídaní

O významu snídaně pro naše tělo by se toho dalo říci poměrně hodně, ale v tuto chvíli postačí, když si řekneme, že dodá energii našemu mozku. Zatímco jsme spali, mozek pracoval, buďme k němu laskaví a začněme den vyváženou snídaní , která zahrnuje potřebné makro a mikroživiny.

Pokryjte svou potřebu proteinů

I když náš mozek nevyužívá proteiny přímo jako palivo, využívá aminokyseliny, které získává z proteinů, které sníme. Je doporučeno, abychom 30% svého denního příjmu kalorií pokryli z proteinů. Měli bychom tedy dbát jak na přísun proteinů​ živočišných (drůbeží maso, ryby, mléčné výrobky) tak i na přísun proteinů rostlinných ( sója, ořechy, luštěniny)

Pijte

Již mírná dehydratace může snížit naši pozornost a schopnost se koncentrovat a v okamžiku, kdy začněme pociťovat žízeň, naše mentální energie už dostala úder. Dobrou volbou je vždy voda nebo čaj, ani káva v malém množství neuškodí, i když se k pitnému režimu nepočítá. Protože nápoje obsahující kofein mohou pomoci se soustředěním – buďme však na ně opatrní. Nesmíme opomíjet své stravování a spoléhat na to, že nás celý den udrží v chodu kofein. Přemíra kofeinu může vyvolat nervozitu nebo nespavost.

Tolik něco málo o tajemství naší duševní energie. Jezte kvalitní jídlo, pijte dostatek tekutin a mějte rádi své tělo i duši, protože jedno bez druhého nemůže existovat 🙂

Autorka: Miroslava Vavrochová