Dejte si kyšku nebo kefír, vaše střeva to ocení

Kyška a kefír jsou vítaní pomocníci pro vaše zažívání
Kyška a kefír jsou vítaní pomocníci pro vaše zažívání

Kyška k obědu. Pro někoho pochoutka, pro jiného důvod k ušklíbnutí. Každopádně však nápoj prospěšný hlavně vaší střevní mikroflóře. Ostatně jako kefír, acidofilní mléko, jogurt a další řada hlavně zakysaných mléčných výrobků, kde hlavní roli hrají probiotika.

Co jsou probiotika?

Dejte si probiotika, jsou důležitá pro vaši mikroflóru, že tuhle větu slýcháte dnes a denně? A proto si chcete pro probiotika skočit do lékárny? Proč do lékárny? Stačí, když zajdete do sámošky a probiotika přiberete k vašemu klasickému nákupu. I přesto, že název probiotika zní jako doplněk stravy, který lze sehnat v lékárně (a taky se dá), není to nic jiného než chytré mléčné bakterie, které se vyskytují hlavně v zakysaných mléčných výrobcích. Tyto bakterie pomáhají naší střevní mikroflóře tak, že obalí vnitřní stěny střev, na kterých se pak nemohou uchytit špatné bakterie způsobující nemoc. A proto jsou probiotika tak výhodná a tolik otřepávaná. Úplně postačí, když si dáte kelímek jogurtu nebo sklenici kefíru denně. Tak schválně, zkuste se podívat na balení vašeho oblíbeného jogurtu, jestli v jeho složení najdete i obsah mléčné bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium nebo Enterococcus (ty jsou nejčastější). Že ano? Tak to se můžete s klidem poplácat po ramenu, jak hezky jste se o svá střeva starali, aniž byste to věděli.

A co jsou prebiotika?

Vedle pojmu probiotika se můžete setkat i s názvem prebiotika. Co jsou zač? Je to jen chyba v pravopise nebo je to to samé? Není, ale s probiotiky mají prebiotika mnoho společného. Prebiotika jsou živiny, díky kterým se mohou probiotika v našich střevech vůbec vytvořit. Prebiotika si můžeme představit hlavně jako nestravitelnou složku zeleniny, ovoce a luštěnin, která se díky své nestravitelnosti dostane až do tlustého střeva, tam fermentuje a je živnou půdou pro hodné bakterie, tedy probiotika.

Jak probiotika a prebiotika pomáhají?

Tak už víte, že probiotika i prebiotika jsou pro naše zdraví velice podstatná. Proto byste měli myslet na jejich pravidelné doplňování. Tak bude vaše střevní mikroflóra v pohodě, což se podepíše i na našem celkovém zdraví a dobré náladě. Probiotika:

  • posilují imunitu
  • jsou prevencí střevních rakovinných onemocnění i dalších nemocí
  • upravují trávení
  • normalizují střevní mikroflóru

Víte, že: probiotika najdete krom mléčných zakysaných výrobků také v zelenině, která prošla procesem mléčného kvašení -například v zelí nebo v okurkách?  Někdy probiotika najdete i ve fermentovaných sójových produktech.

Víte, že: probiotika vám lékař předepíše i u dlouhodobé konzumace antibiotik? Ano, krom špatných bakterií a mikroorganismů antibiotika zabíjejí i hodné bakterie, což ve střevech nadělá pořádnou neplechu.

Dnešní hektický způsob života a spolu s ním rychlé a nezdravé stravování, spěch a nedostatek spánku se dříve nebo později projeví na našem zdraví. Pro prevenci nejrůznějších nemocí můžete vyzkoušet pravidelné užívání probiotik, která se o vaši střevní mikroflóru postarají ukázkově. Vtip je v tom, že pro své zdraví přitom nemusíte udělat nic většího, než si koupit kelímek jogurtu navíc.

Dejte si kyšku nebo kefír, vaše střeva to ocení
Ohodnoť článek

Přijde ti článek zajímavý? Sdílej ho s přáteli.Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Digg this
Digg

Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*