Dejte si kyšku nebo kefír, vaše střeva to ocení

Kyška k obědu. Pro někoho pochoutka, pro jiného důvod k ušklíbnutí. Každopádně však nápoj prospěšný hlavně vaší střevní mikroflóře. Ostatně jako kefír, acidofilní mléko, jogurt a další řada hlavně zakysaných mléčných výrobků, kde hlavní roli hrají probiotika.

Co jsou probiotika?

Dejte si probiotika, jsou důležitá pro vaši mikroflóru, že tuhle větu slýcháte dnes a denně? A proto si chcete pro probiotika skočit do lékárny? Proč do lékárny? Stačí, když zajdete do sámošky a probiotika přiberete k vašemu klasickému nákupu. I přesto, že název probiotika zní jako doplněk stravy, který lze sehnat v lékárně (a taky se dá), není to nic jiného než chytré mléčné bakterie, které se vyskytují hlavně v zakysaných mléčných výrobcích. Tyto bakterie pomáhají naší střevní mikroflóře tak, že obalí vnitřní stěny střev, na kterých se pak nemohou uchytit špatné bakterie způsobující nemoc. A proto jsou probiotika tak výhodná a tolik otřepávaná. Úplně postačí, když si dáte kelímek jogurtu nebo sklenici kefíru denně. Tak schválně, zkuste se podívat na balení vašeho oblíbeného jogurtu, jestli v jeho složení najdete i obsah mléčné bakterie Lactobacillus, Bifidobacterium nebo Enterococcus (ty jsou nejčastější). Že ano? Tak to se můžete s klidem poplácat po ramenu, jak hezky jste se o svá střeva starali, aniž byste to věděli.

A co jsou prebiotika?

Vedle pojmu probiotika se můžete setkat i s názvem prebiotika. Co jsou zač? Je to jen chyba v pravopise nebo je to to samé? Není, ale s probiotiky mají prebiotika mnoho společného. Prebiotika jsou živiny, díky kterým se mohou probiotika v našich střevech vůbec vytvořit. Prebiotika si můžeme představit hlavně jako nestravitelnou složku zeleniny, ovoce a luštěnin, která se díky své nestravitelnosti dostane až do tlustého střeva, tam fermentuje a je živnou půdou pro hodné bakterie, tedy probiotika.

Jak probiotika a prebiotika pomáhají?

Tak už víte, že probiotika i prebiotika jsou pro naše zdraví velice podstatná. Proto byste měli myslet na jejich pravidelné doplňování. Tak bude vaše střevní mikroflóra v pohodě, což se podepíše i na našem celkovém zdraví a dobré náladě. Probiotika:

  • posilují imunitu
  • jsou prevencí střevních rakovinných onemocnění i dalších nemocí
  • upravují trávení
  • normalizují střevní mikroflóru

Víte, že: probiotika najdete krom mléčných zakysaných výrobků také v zelenině, která prošla procesem mléčného kvašení -například v zelí nebo v okurkách?  Někdy probiotika najdete i ve fermentovaných sójových produktech.

Víte, že: probiotika vám lékař předepíše i u dlouhodobé konzumace antibiotik? Ano, krom špatných bakterií a mikroorganismů antibiotika zabíjejí i hodné bakterie, což ve střevech nadělá pořádnou neplechu.

Dnešní hektický způsob života a spolu s ním rychlé a nezdravé stravování, spěch a nedostatek spánku se dříve nebo později projeví na našem zdraví. Pro prevenci nejrůznějších nemocí můžete vyzkoušet pravidelné užívání probiotik, která se o vaši střevní mikroflóru postarají ukázkově. Vtip je v tom, že pro své zdraví přitom nemusíte udělat nic většího, než si koupit kelímek jogurtu navíc.

Napsat komentář