Jak léčit chřipku, jak zmírnit příznaky a kdy vyhledat lékaře

Co je to chřipka?

Chřipka je virové onemocnění, obvykle se šířící během chladnějších období roku. Chřipka může být nebezpečná pro lidi se zdravotními potížemi, ohrožující imunitní systém. Většina lidí se po týdnu nemoci uzdraví.

Příznaky chřipky:

Chřipka obvykle nastupuje velmi rychle, postižený často dokáže říct přesně na hodinu, kdy začal cítit první obtíže. Příznaky chřipky se často pletou se příznaky běžného nachlazení, ale jsou daleko vážnější.

Chřipka obvykle začíná sekretem v nose, kašlem, později únavou a bolestí svalů, přidává se bolest kloubů. Na rozdíl od běžného nachlazení, chřipku téměř vždy doprovází vážná horečka. Přidávají se zimnice, bolesti hlavy, nevolnost nebo zvracení.

V extrémních případech může chřipka vyvolat dehydrataci nebo tak vysoké horečky, že je vyžadována hospitalizace. V případě dále uvedených příznaků okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc (především pokud jde o děti):

 • Dušnost nebo obtíže s dýcháním
 • Náhlé závratě
 • Vážné přetrvávající zvracení
 • Příznaky podobné chřipce, které se zlepší a poté vrátí s větší vážností
 • Namodralý tón pleti

Jak si pomoci?

 1. Hodně odpočívat. Je důležité mít hodně odpočinkového času na úplné zotavení. Navíc je chřipka nakažlivá, takže zůstat doma je jenom nezbytné pro vaše uzdravení, ale i ohleduplné pro vaše kolegy nebo spolužáky.
 2. Hodně pít. Horečka způsobuje dehydrataci, takže je nutné tekutiny o to více doplňovat. Doporučují se především rehydratační roztoky volně prodejně v lékárně nebo jiné (sportovní) nápoje s obsahem elektrolytů. Vyvarujte se kofeinu, alkoholu a perlivých nápojů. Pijte horkou polévku, je to dobrý způsob jak dostat do těla potravu, aniž byste si podráždili žaludek a zároveň své tělo dobře hydratujete.
 3. Používejte horké obklady, použití horkých obkladů na bolavých svalech vám dopřeje úlevu.
 4. Hodně Když jste zahlenění, je důležité si pravidelně čistit dýchací cesty vysmrkáním, abyste zabránili infekci dutin nebo uší.
 5. Kupte si volně prodejné léky kléčbě příznaků: Bolesti při chřipce lečte léky jako ibuprofen a aspirin. K léčbě ucpaného nosu užívejte antihistaminika a dekongestanty. Berte léky proti kašli.
 6. Berte léky na předpis. Zajděte si k lékaři, který dál rozhodne jak vám pomoci s léčbou. Často jsou předepisovány: Oseltamivir a Zanamivir.

Prevence

 • Nechte se proti chřipce očkovat
 • Dodržujte dobrou hygienu, myjte si ruce

Neléčená chřipka může být u dětí nebo starších lidí riziková. Nebojte se zajít k lékaři, chřipka obvykle nebývá nic neobvyklého.

Napsat komentář