Jak zhubnout snadno a jednou provždy

Vyzkoušeli jste snad všechny možné diety a redukční programy, ale stále se vám nedaří zhubnout a váhu si udržet? Je to tím, že klasické diety nefungují! Možná že díky nim zhubnete nějaké to kilo, ale po ukončení dietního režimu se vaše váha vrátí zpět na původní číslo, nebo vám dokonce ručička na váze ukáže i pár kilo navíc. Na hubnutí musíte jít chytře a spíše než radami ze stránek módních časopisů byste se měli řídit selským rozumem! Poradíme vám, jak s nadbytečnými kily zatočit jednou provždy!

 Dodržujte správné stravovací návyky

Vysněnou figuru můžete mít i bez hladovění a trápení se zbytečnými dietami. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel.

  • dávejte přednost zdravým pokrmům z kvalitních surovin

Zdravé jídlo  ̶  to není jen salát! A také se nemusíte vzdávat vašich oblíbených jídel. Jen pamatujte, že všeho s mírou a nezdravé pochutiny si dopřávejte jen příležitostně.

Místo toho do vašeho jídelníčku zařaďte ryby, luštěniny, celozrnné obiloviny, kvalitní mléčné výrobky a dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.

Také omezte konzumaci příliš tučných a sladkých jídel i průmyslových polotovarů s nulovou výživovou hodnotou. Zapomeňte na přesmažené jídlo z rychlého občerstvení a i doma připravujte pokrmy s nižším obsahem tuku, soli a cukru.

  • jezte pravidelně menší porce

Váš denní příjem byste si v ideálním případě měli rozdělit do pěti menších porcí denně  ̶  tři hlavní jídla a dvě svačiny. Také se pokuste jíst vždy ve stejný čas a jen tehdy, máte-li skutečně hlad. Nikdy nejezte z nudy nebo z donucení.

  • udělejte si na jídlo čas

Snídáte ráno při cestě na tramvaj, obědváte u počítače a večeři z rychlého občerstvení sníte na cestě z práce? Přestaňte se odbývat! Na jídlo si vždy vyhraďte čas, jezte v klidu a při jídle se soustřeďte pouze na talíř před sebou. Již žádné jídlo snězené u televize nebo narychlo vestoje u kuchyňské linky.

Je prokázáno, že pokud se při jídle nevěnujete žádné jiné činnosti, sníte toho mnohem méně, než když vaši pozornost zaměstnáte ještě dalšími aktivitami jako je čtení, sledování televize nebo práce na počítači. Uvědomíte si totiž rychleji, že jste již plní a nebudete do sebe bezmyšlenkovitě soukat další porci.

  • každé sousto hodně žvýkejte 

Při jídle nehltejte, ale každé sousto si náležitě vychutnejte. Z jídla budete mít větší zážitek a potěšení a také se vám zlepší trávení, protože žaludek již nebude tím tolik práce a rozkladem potravy.

A opět toho sníte méně, protože váš mozek bude mít dostatek času na to, aby zpracoval informaci, že už jste dostatečně sytí.

  • dodržujte pitný režim

Pijte hodně pramenité vody a bylinkových čajů. Naopak zcela omezte konzumaci sladkých limonád a nápojů s umělými sladidly. Alkohol a kofeinové nápoje si dopřávejte pouze příležitostně.

Najděte si pohyb, který vám bude vyhovovat

Úpravou jídelníčku a dodržováním výše uvedených stravovacích zásad rozhodně zhubnete, pokud však chcete mít i krásně vyrýsovanou postavu, bez pravidelného pohybu to nepůjde!

Nicméně, nenuťte se do ničeho, co vás nebaví nebo co nevyhovuje vašemu životnímu stylu. Zvolte si takový druh pohybu, který budete rádi zařazovat do vašeho týdenního režimu. Jestli tedy opravdu nesnášíte běh, nenuťte se běhat. Místo toho zkuste například powerwalking nebo začněte do práce chodit svižnou procházkou.

  • přestaňte se vymlouvat

Že nemáte dostatek času, peněž nebo energie na sportování? Nesmysl!

Abyste získali více času, tak si ráno přivstaňte, choďte sportovat místo polední pauzy nebo to večer cestou z práce vezměte ještě přes park, kde si dáte jogging.

Místo drahé permanentky do fitka vám postačí jen kvalitní boty  ̶  běh v parku nebo procházka v lese je zadarmo!

Že nemáte dostatek energie? Právě aktivní pohyb vás nabudí a dobije energií. Navíc si při něm ještě zlepšíte náladu a pročistíte hlavu.

  • sportujte pravidelně

Při sportování není ani tak důležitá intenzita jako pravidelnost. Raději cvičte kratší dobu (postačí i 30 minut), ale zato několikrát týdně.

  • druh pohybu obměňujte

Jak už bylo řečeno, pohyb vám musí přinášet radost. Abyste se vyhnuli monotónnosti a nudě, sporty střídejte a různě kombinujte. Budete tak zapojovat i různé druhy svalů a vaše postava se tak vyrýsuje snadněji a za kratší dobu. Ideální je například jogging prokládat plaváním nebo střídat cyklistiku s horolezením.

  • zapojte rodinu a přátele

Že váš žádný sport nebaví? A zkoušeli jste jít běhat s kamarádem nebo zorganizovat horskou túru s celou rodinou? Uvidíte, že pokud si k sobě najdete parťáka, ani si neuvědomíte, že vlastně sportujete. Příště až budete plánovat schůzku s kamarádkou, místo v kavárně si dejte sraz v běžeckém úboru někde v parku!

Nečekejte až na pondělí a začněte se těmito jednoduchými zásadami řídit již dnes! Čím dříve si je osvojíte, tím dříve se dočkáte výsledků. Nejenže zhubnete, ale také zlepšíte vaši fyzickou kondici a celkový zdravotní stav.

Napsat komentář