Sklenička vína redukční dietu neohrozí. Ano nebo ne?

Rozhodli jste se pro velkou změnu ve svém životě. Pustili jste se do zdravého stravování, do cvičení nebo do některého přísného rozpisu redukční diety. Už se těšíte na to, až se budete moci objevit v práci nebo na večírku v oblečení o několik čísel menším. Jak je to s alkoholickými nápoji? Můžete některý ochutnat?

Dietní režim a společenský život

Jakmile se pustíte do zdravého způsobu života, bude na vás čekat mnoho nástrah. Budete mít problém vybrat si vhodné jídlo v restauraci, budete mít problém zakoupit netučnou svačinu během krátké přestávky mezi pracovními schůzkami. Skoro to vypadá, že nemůžete ani odjet na dovolenou nebo zajít na návštěvu k rodině a známým. Všude na vás číhají nezdravé a tučné potraviny, všude budete muset odolávat nejen chuti, ale i nepříjemným komentářům a připomínkám. Nástrahy na vás nebudou čekat jen v podobě jídla, ale i slazených a alkoholických nápojů.

Večírky s přáteli

Na první pohled to tak nevypadá, ale jakmile změníte způsob stravování, stáváte se terčem pro vaše okolí. Vaši blízcí přátelé a rodina se vás budou snažit podpořit, ale i oni budou před vámi chválit obložený chlebíček nebo čokoládový dort. Ti ostatní vás budou dokonce přesvědčovat o tom, že drobné hříchy nemohou napáchat žádnou škodu. Když už vás nezlákají na nezdravé pochutiny, budou se vás snažit přesvědčit alespoň o tom, že pití alkoholických nápojů nemůže vadit a že tekutina neobsahuje žádný tuk, proto si ji směle můžete dát.

Kalorické alkoholické nápoje

Věděli jste, že jeden koktejl se množstvím kalorií vyrovná hlavnímu jídlu? Problém není jen cukr, kalorie obsahuje alkohol. Z výživového hlediska se jedná o prázdné kalorie. To znamená, že taková tekutina vám nedodá vitamíny ani minerály, nevyužijete správně energii, kterou z konzumace získáte. Co musí udělat tělo po skleničce s alkoholem? Ihned nastupují vaše játra a ta musí přijatý alkohol zpracovat a odbourat. V tu chvíli neštěpí tuky a tím dochází k mírnému zpomalení vašeho metabolizmu. Alkohol vám způsobí krátkodobé opojení, snadno sejdete na scestí a porušíte přísně dodržovaný režim. Díky alkoholu přestanete pociťovat hlad a nesníte předepsanou porci stravy. Jakmile hladina alkoholu opadne, začnete pocit hladu vnímat velmi intenzivně a běžná porce vás neuspokojí. Tělo, které se cítilo po alkoholu v ohrožení začne okamžitě ukládat tuky z přijatého pokrmu.

Kolik alkoholu je přípustné

Samozřejmě, že odpovědí by bylo nulové množství. Někdy to ale bez skleničky nejde. Pokud se omezíte na jednu skleničku šampaňského nebo suchého bílého vína týdně, vaše hubnutí to neohrozí. Je však důležité pití většího množství čisté vody a dodržení pravidelné stravy. Vyhněte se občerstvení podávané na večírcích a příští den zvyšte fyzickou aktivitu, abyste pomohli znovu nastartovat metabolismus.