Umíte správně běhat? Klíčový je nášlap a držení těla

Běhání v posledních letech prožívá neskutečný boom, běhá se v lesích, na polních cestách, ve městech i na silnicích. Běh je propagován jako téměř zázračný, a přitom přirozený sport s pozitivními účinky na fyzickou kondici, organismus i psychiku. Navíc téměř nic nestojí, stačí si vzít boty a vyrazit do ulic. Nebo ne?

Začíná to u výběru bot

Před výběrem obuvi byste měli zvážit, jaký styl běhání chcete zvolit. Nejpopulárnějším stylem běhu je s dopadem přes paty. Tento styl není pro tělo úplně přirozený, tvrdé nárazy je třeba kompenzovat nejen technikou, ale i správnou obuví – na druhou stranu je určitě vhodnější na delší trasy a na tvrdé povrchy, např. asfalt. Je také vhodný pro začátečníky, kteří si nejsou jisti svou technikou, mají oslabená lýtka či kotníky, anebo mají problémy s klenbou.

Druhým stylem běhu, s nímž se setkáte, je běh přes špičky. Pro ten je vhodné zvolit minimalistickou obuv s tenkou podrážkou. Tento běh je považován za přirozenou variantu z jednoduchého důvodu – zkuste se doma proběhnout bosi a pozorujte: ve chvíli, kdy nejste chráněni odpruženou podrážkou, zcela podvědomě našlapujete přes špičky. U běhu v minimalistických botách musíte počítat s vyšší náročností na techniku, protože noha není chráněna ani stabilizována pevnou botou – není to tedy styl vhodný pro začátečníky bez kondice a bez správné techniky běhu.

Technika je důležitější než vzdálenost

Běhání je opravdu zdraví prospěšný a přirozený pohyb, a to zejména proto, že při správné technice se zapojuje celé tělo. Není to tedy jen o nohou, jak by se na první pohled mohlo zdát, a při špatné technice můžete tělu spíše ublížit. Je tedy více než vhodné dodržovat správné držení těla, dávat si pozor na dýchání, pohyb rukou, na nášlap i na náklon těla.

Když si nejste svou technikou jisti, neběhejte velké vzdálenosti – všeobecně je daleko prospěšnější uběhnout kratší vzdálenost správným stylem, než honit kilometry, a pak si stěžovat na bolavá záda, kolena a kotníky, nedej bože se při tom zranit. Nedělejte si hlavu z toho, že zpočátku neděláte velké pokroky ve vzdálenostech kvůli tomu, že si hlídáte běžecký styl. Až si tělo zažije správné pohyby, kilometry budou přibývat samy a vy se budete cítit lépe a lépe.

Důležité je vytrvat

Běh je jako dlouhodobá investice. Zpočátku je nějaký výdaj – koupíte si boty, začnete běhat, tělo bude protestovat a přemlouvat vás, že to byl fakt blbý nápad. Pokud ale setrváte, začne se vám tato investice stále více a více vyplácet.

Nejdůležitější je tedy samozřejmě motivace. S tím vám může pomoci mnoho technologických vychytávek, např. chytrý náramek propojený s aplikací ve smartphonu. Takový náramek vám pomůže měřit vaše výkony a umožní je sdílet a porovnávat se svými přáteli. Kromě toho vám umožní i monitorovat třeba srdeční tep nebo množství spálených kalorií, což vám přijde vhod třeba v případě, je-li vaším důvodem k běhání touha zhubnout. Pokud byste měli pocit, že se při běhu nudíte a nevíte, co si počít s vlastními myšlenkami, pomůžou vám MP3/MP4 přehrávače a sluchátka určená pro sport. Nezapomínejte, že nemusíte poslouchat jen hudbu, můžete si stáhnout a poslouchat třeba audio verzi knihy, kterou jste si chtěli už dávno přečíst, a spojit tak dvě užitečné věci v jednu.