Tipy pro zrychlení metabolismu

Začínáte-li hubnout, pak se kromě zdravého stravování a pravidelného pohybu určitě zaměřte na rychlost vašeho metabolismu. Do jisté míry jde o dědičnou záležitost, ale dá se hodně ovlivnit, což se vám bude při hubnutí hodit. Zrychlení se dá docílit jednak pohybem, ale i některými potravinami. Rozhodně se vyhýbejte sladkostem a dobrůtkám, také příliš ovoce může zkomplikovat hubnutí, protože obsahuje mnoho jednoduchých cukrů. Dalším zabijákem je vysoce kalorický alkohol. Abstinence je nejlepší volbou v době hubnutí a posilování.

Kofein

Pijete-li pravidelně kávu, pak ji klidně pijte dál, ale pozor, příliš kofeinu zatěžuje srdce, proto je vhodné pít jeden šálek kávy denně, ne více a nedávejte si kávu navečer, spánek je velice důležitý. Pokud jste zvyklí pít více kávy denně, existují alternativy, jako je káva bez kofeinu či obilné náhražky kávy.

Zelený čaj

Kvalitní sypaný zelený čaj obsahuje látku ECGC, která podporuje spalování tuků. Zeleného čaje můžete pít klidně až 5 šálků denně. Navíc z jedné čajové lžičky lze udělat v jednom hrníčku i 2-3 nálevy. Je vynikající ho pít místo kávy, protože má podobné účinky, ale nezatěžuje tolik organismus. Zelený čaj je lepší koupit ve specializovaném obchodě nebo v čajovně, tak seženete velmi kvalitní, navíc můžete vyzkoušet více druhů a koupit si ten, který vám chutná nejvíce.

Chilli papričky

Chilli papričky obsahují látku kapsaicin, která nastartuje i velmi líný metabolismus. I když nemáte rádi pálivé, tak se naučte přidávat si do jídel chilli papričky. Pro větší zábavu si je můžete pěstovat doma, je to snadné a na internetu najdete spoustu návodů. Kolem chilli papriček je celá kultura a je jich nepřeberné množství druhů, od těch méně pálivých, až po ty, co vám vypálí vnitřnosti.

Zelenina obsahující dostatek železa

Železo je velmi důležitý prvek, který často v organismu chybí, hlavně u žen. Doplnit jej můžeme uměle, ale vhodnější je přijímat jej v přirozené formě. Některé druhy zeleniny jsou pro to ideální. Nejznámější je asi listový špenát, dále brokolice, fazole či listová zelenina.

Snídaně

Naučte se pravidelně a dostatečně snídat. Vyhnete se pocitu hladu a tělo nebude mít potřebu ukládat energii ve formě tuku. Nezapomeňte i do snídaně zařadit bílkoviny, například ve formě tvarohu, vajec či šunky.

Posilování a běh

Svaly při práci spotřebují několikanásobně více kalorií než tuk, proto je důležité je co nejvíce posilovat, ať už silově nebo například krátkými sprinty. Kondičním běháním spalujete tuky, ale nebudujete tolik svalové hmoty. Při pravidelném běhaní můžete zařadit tři nebo čtyři sprinty.

Spánek a stres

Podle odborníků je dostatek spánku velice důležitý. Lidé, kteří spí minimálně 7 hodin denně, mají nižší sklony k nadváze, obezitě, stresu a dalším civilizačním chorobám. Stres se významně podílí na zpomalení vašeho metabolismu, proto se snažte stresu vyhýbat a dostatečně spěte.

Hlad

Máte-li hlad, okamžitě se utíkejte najíst. Pocit hladu vyvolává v těle reakci ukládání energie do tuků pro případ, že by bylo hladovění dlouhodobé a tělo potřebovalo energii později, proto se snažte jíst pravidelně po malých porcích tak, ať nemáte hlad.

Pijte dostatek vody

Zavodnit tělo je velmi důležité. Voda se podílí na všech reakcích metabolismu, proto je důležité, aby jí bylo v těle dostatek. Navíc dostatkem vody rozběhnete správně ledviny, které začnou lépe vyplavovat toxiny z těla. Pozor ale na příliš vody, to by mohlo ledviny přetížit. Ideální jsou 2-3 litry denně, ale liší se to člověk od člověka.

Syrové potraviny

Jezte dostatek čerstvých potravin, syrovou zeleninu a ovoce. Mají pozitivní vliv na trávení, navíc jsou plné vitamínů a minerálů. Můžete je také pít ve formě zeleninových šťáv.

A nakonec, nezapomínejte se hodně smát. Smích je úžasný pomocníček, nabudí celý organismus a udrží váš den ve skvělé náladě. Hodně štěstí!

Napsat komentář