Vánoční svátky bez stresu a napětí? Zachovejte si nadhled.

Máte pocit, že vánoce jsou klidné a pohodové svátky snad jen pro děti? Že ten seznam věcí, které musíte stihnout do večeře na Štědrý den, je nekonečný? A ani poté to není lepší? Jistě, pokud jste členem rozvětvené rodiny, máte před sebou ještě návštěvy, které mohou být také dost vyčerpávající. A to i v případě, že jste pouze hostem. Že už to tak nechcete, ale co s tím? Udržte si životní nadhled.

Marťan za zády

Představte si, že Vám na svátky přijede návštěva. Ne jen tak ledajaká. Z Marsu. O Vánocích netuší vůbec nic. Vy jim pěkně všechno vysvětlíte s tím, že globálně to jsou hlavně svátky klidu, míru a vzájemné lásky mezi lidmi. A protože to Vaši návštěvu velmi zajímá, máte ji celý čas za zády. Opravdu každá Vaše akce i reakce odpovídá výše uvedenému popisu těchto dní, nebo byste museli svému Marťánkovi leccos objasnit? Zkuste se podívat na Vánoce s jeho nadhledem. O co tu jde nejvíc? O lásku, ať už partnerskou, rodičovskou nebo kamarádskou. Není třeba doma na všechny hartusit kvůli pořádku, prostě to udělejte společně. Může to být i zábava. Dostanete-li na ulici od přítele pozvání na svařáka, jděte, lidé kolem Vás jsou tady a teď. Nákupy počkají, oni možná nebudou moci.

Čas jen lidem

Jste dospělí lidé, rodiče už by Vám dávno neměli nakazovat, co musíte a co nesmíte, tudíž celé pojetí nejen Vánoc je jen na Vás. Dnešní doba je hektická, ale Vy rozhodujete, čemu věnujete svůj čas. Nikdo se Vás nebude ptát, jestli myjete okna 10x ročně, zato děti si mohou zafixovat, že je doma nikdo nemá čas vyslechnout. V pubertě to pak těžko najednou bude jinak. Že nemáte čas na přátele? Chyba, budujte si i s nimi společné vzpomínky, udržujte alespoň telefonický kontakt. Až děti vyletí z hnízda, máte na co navázat.

Pokud nemáte času nazbyt, věnujte ho tedy i o Vánocích především lidem. Mytí oken v zimě je stejně jen o nastydnutí, klidně to počká až na jaro, kdy Vás k tomu jarní sluníčko přímo donutí. Pečení cukroví krásně provoní byt, škoda se toho vzdávat, 12 druhů mít ale nemusíte. Bohatě stačí jen to nejoblíbenější, to, které nikdy nezbyde. S dětmi budete nuceni samozřejmě alespoň vykrajovat. nemusíte linecké ale jen lepit. Potřené čokoládou a posypané stříbrnými kuličkami či vločkami chutná jinak a máte hned další druhy. Děti pečení baví stejně jen chvilku, raději si s nimi zahrajte nějakou stolní hru nebo vyražte za kamarády, možná si budete moci užít i trochy sněhu. Na společnou koulovačku budou vzpomínat roky, i kdyby trvala jen 5 minut. Jen zážitky a atmosféru jim nikdo nevezme, co jim zanecháte v paměti tento rok? 

Co tedy opravdu musíte stihnout? Jen stromek, kapra s bramborovým salátem (popřípadě jinou Vaši tradiční večeři) a dárečky. Všechno ostatní není nezbytně nutné. Cukroví možná zvládnou babičky či se podělí přátelé, přinejhorším nějaké dokoupíte. Uklízet můžete i po Vánocích, pokutu za to nedostanete a odbudete to alespoň najednou. Případné poznámky odpálkujte úsměvem a upřímným přiznáním, že jste se na to letos prostě rozhodli vykašlat. V reakci uvidíte možná kromě zděšení i lehkou závist.

Tolerance ke všem

Návštěvy by měli být radostnou událostí. O Vánocích musíte projít možná i těmi, které jsou pro Vás spíše povinností. Nezapomínejte na Marťánka, berte ho všude s sebou a uvidíte, že se leckdy s jeho pohledem na situaci i lidi výborně pobavíte. To, co by Vás běžně rozčílilo do běla, uvidíte z jiného pohledu a možná leccos lépe pochopíte. Za všechny dárky buďte vděční, ať už to bude cokoli, a tu radost projevte pěkně nahlas. Někdo na Vás myslel a počítal s Vámi, taky jste nemuseli dostat nic. Věci nepotřebné můžete později poslat dál, nikdy nevíte, s čím komu uděláte radost a o to tu přeci ve finále jde 🙂

Krásné a pohodové vánoční svátky!

Nikola Rambousková