Veganství jako životní styl. Co by veganům nemělo chybět v ledničce?

Veganský styl stravování se stále více rozmáhá a pomalu se stává trendem 21. století. Jedna část veganů nejí maso a mléčné výrobky z důvodu svého přesvědčení o tom, že jednoduše není správné požívat zvířata nebo mléčné produkty, pocházející z chovů s nevyhovujícími podmínkami. Druhá část zase do svého jídelníčku maso nezařadí jednoduše proto, aby byli IN.

Co tedy vlastně vegani jedí?

V ledničce, mrazáku či spíži člověka, vyznávajícího tento styl stravování nenaleznete na rozdíl od vegetariána kromě masa také žádné mléčné výrobky. 99% jeho jídelníčku tvoří zelenina, ovoce, luštěniny a nechybí ani různá semínka a ořechy. Některé potraviny se těší oblibě větší, jiné menší. Jaké jsou tedy ty nejoblíbenější? 

Avokádo
Avokádo, které je právem označováno za superpotravinu, je plodem hruškovce přelahodného a poznáte ho právě podle jeho hruškovitého tvaru. Typická je pro něj zelená až černá barva slupky, která se mění podle barvy zralosti. Čím zralejší ovoce, tím černější zbarvení.Vysoký obsah vitamínů C, E, K, H a dalších důležitých, zdraví prospěšných látek jako je například draslík nebo magnézium, přispívá ke stále rostoucí oblibě této potraviny. 

Červená čočka
Příprava červené čočky je mnohem jednodušší a rychlejší. Není nutné ji předem namáčet a také se vaří rychleji. Snad i proto se těší stále větší oblibě nejen u veganů. Možná je to ale také proto, že tento druh luštěniny jako jeden z mála nenadýmá. Kromě toho obsahuje spoustu prospěšných vitamínů, minerálů a je skvělým zdrojem vitamínu B6.

Para ořechy
Ořechy tvoří podstatnou část veganského jídelníčku. Ať už jsou to ty vlašské, arašídy nebo třeba pekany. Je známá pravda, že je prospěšné sníst alespoň tři para ořechy denně. Lidský organismus z nich získá např. dostatečné množství hořčíku, vápníku a draslíku. 

Kokosový olej
Samozřejmě, že vegani mohou svá jídla připravovat na běžných rostlinných olejích. Kokosový olej je ale na vyšších příčkách žebříčku oblíbenosti. Je to také pro jeho všestranné možnosti využití. Kromě kuchyně jej lze využít také v kosmetice. O jeho kvalitách se stále vedou dlouhé diskuze na internetových fórech a názor na něj si dokáže jistě každý vytvořit sám. 

Vitamíny

Většina vegansky smýšlejících lidí si dokáže uspořádat jídelníček tak, aby jejich tělo dostávalo veškeré živiny z přijímaných potravin. Tak, aby jim nechyběly sacharidy, bílkoviny ani tuky. Některé vitamíny ale přesto doplňují pomocí doplňků stravy.

Kam s veganem na kávu? 

Do každé kavárny, kde je v nabídce možnost nahrazení kravského mléka tím rostlinným. V dnešní době už objevit takový podnik není problém, hlavně ve větších městech. A pokud přece jen zavítáte někam, kde rostlinné mléko do kávy opravdu nedostanete, budete se muset spokojit s pouhou černou kávou, čajem nebo vodou. 

Vegan a oslavy


Pokud máte v rodině či mezi známými vegana a plánujete např. oslavu narozenin či jiné příležitosti, myslete na něj. Není nutné mít na menu pouze bezmasé pokrmy. Zeleninový salát, ovocná mísa, jednohubky s tofu nebo třeba talíř s bagetkou a humusem. To vše udělá veganovi radost a příprava nedá moc práce. A s největší pravděpodobností ani ostatní hosté neodolají a alespoň ochutnají. Po skončení oslavy budete považováni za ohleduplného hostitele či hostitelku, která myslí na všechno.