5 důvodů, proč začít s jógou

Jóga začíná být čím dál oblíbenějším sportem a druhem odpočinku. Jedná se o cvičení, u kterého se sice nijak významně nezapotíte, ale za to vám toto cvičení přinese spoustu jiných výhod! Také vrcholoví sportovci či lidé, kteří se věnují silovým tréninkům v posilovně, zařazují jógu do svých tréninkových plánů. 

Tak se pojďme podívat na 5 důvodů, proč byste měli také Vy zařadit jógu do svého dne.

1. Jóga zlepšuje sportovní výkony

Prvním důvodem, proč zařadit jógu, je pro zlepšení vašich sportovních výkonů.

S jógou zlepšujete balanc a celkovou koordinaci těla, kterou potřebujete v následných trénincích. Díky józe tedy zlepšíte rovnováhu a držení těla, což povede k lepším výkonům v posilovně či při jiných trénincích. 

2. Odbourává stres

Dalším častým důvodem, proč lidé zařazují jógu do svého dne, je pro odbourání stresu.

Každý den se potýkáte s problémy a stresovými situacemi, přijdete domu a nemůžete svou mysl odtrhnout od těchto problémů? Stále dokola musíte myslet, co vše a jak zařídit následující den? Co by se stalo, kdyby se to a to nestalo? Zkuste si zacvičit jógu! 

Jóga prospívá vaší mysli. Díky cvičení se odprostíte od problémů a svou mysl budete soustředit pouze na správnou techniku dýchání a provedení jednotlivých cviků. Uvidíte, že se po cvičení budete cítit příjemněji. Problémy samozřejmě nezmizí, ale vy možná přijdete, díky psychickému odpočinku u jógy, na nová řešení. 

3. Zlepšuje mobilitu a flexibilitu

Cvičení jógy je také skvělým prostředkem pro zlepšení flexibility a mobility.

Spousta lidí má perfektní postavu, zvedá vysoké váhy v posilovnách či předvádí ty nejlepší výkony na trénincích. Zaostávají ale v mobilitě a flexibilitě. S čímž může pomoci právě cvičení jógy. 

To, že zatím nedosáhnete na zem ze stoje, neznamená, že to nikdy nedokážete. S praktikováním jógy a konzistencí se můžete stát pružnější a mobilnější. Ze začátku vám některé pozice v józe budou dělat značné problémy, ale uvidíte, že jakmile vytrváte, zlepšíte se a budou vám cviky připadat jednodušší a jednodušší. 

4. Protažení 

Jóga je také skvělý prostředek k protažení.

Pokud máte sedavé zaměstnání, určitě moc pohybu během dne nemáte. Navíc při sedavém zaměstnání trpí vaše záda. Díky józe můžete protáhnout zatuhlé svaly, prokrvit je a srovnat si záda. 

Uvidíte, že i takové krátké protažení při cvičení jógy vám pomůže.

5. Pomáhá s hubnutím

Není to tak, že při cvičení jógy ihned hubnete. Existuje samozřejmě řada jiných sportů a aktivit, při kterých spalujete daleko více kalorií, což vede k rychlejšímu hubnutí. 

Ale také jóga je pohyb a každý pohyb se počítá. Proto může být jóga také prostředkem k hubnutí.