Jak si užít Vánoce a nepřibrat ani kilo navíc

Blíží se období Vánoc, které přináší mnoho radostí, ale zároveň i starostí. Všichni se těšíme na společně strávené chvilky s rodinou, na dárečky, které nám i našim blízkým udělají radost. Předvánoční stres, zdali jsme nakoupili všechny dárky, jestli už kapr plave ve vaně nebo jestli jsme nezapomněli pozvat tchýni na Štědrovečerní večeři, to je všechno dávno pryč. Stoly přetékají jídlem, děti pomáhají s pečením a zdobením cukroví a tatínek ochutnává. Ale jakmile si vzpomenete na bohatě prostřenou tabuli, bojíte se, že během vánočních svátků naberete zpět tvrdě shozená kila? Už nemusíte! Stačí být trochu kreativní a vánočnímu pečení a přípravě pokrmů věnovat více času a pozornosti.

Zdravé cukroví

Pokud rádi mlsáte cukroví, měli byste si uvědomit, že cukroví je přímo kalorická bomba. Spousta cukru, mouky, marmelády a jiných škodlivých elementů. Během svátků rozhodně neskončíte u jediného vosího úlu, jednoho vanilkového rohlíčku nebo perníčku. Cukroví, které na nás působí jako malá jednohubka, svádí k pojídání ve velkém množství. Pokud se cukroví nevyhnete, zkuste ho ve zdravější verzi, která bude určitě chutnat vám i vašim blízkým. Na internetu najdete spoustu receptů a inspirace.

Štědrovečerní večeře

Pokud si potrpíte na tradici, že během vaší večeře na prostřeném stole nikdy nechybí smažený kapr s bramborovým salátem nebo kuřecí řízek, nemusíte mít obavy, že váš organismus obdrží těžkou ránu pod pás. Nyní je zcela na vás, jak si tyto pochoutky vylepšíte a přizpůsobíte ke své dosavadní životosprávě. Aby jídla byla vyvážená a plná živin, můžete použít alternativní způsoby, jak je zpracovat nebo jaké ingredience použít. V bramborovém salátu můžete nahradit majonézu bílým jogurtem, řízek obalit v kukuřičných lupíncích a nebo zkusit rybu zpracovat pouze na olivovém oleji. Můžete se nechat inspirovat na internetu, od svých známých nebo se prostě říďte svojí intuicí.

Nejdůležitější je pohyb

Ani během vánočních svátků nezapomínejte na zdravý a přirozený pohyb. Pokud zrovna neběháte od sporáku k lednici, zkuste si vyjít na zimní procházku, která vás otuží, zároveň spálíte nějaké kalorie a strávíte drahocenný čas se svými blízkými. Pokud nemáte rádi pobyt venku během chladných zimních dnů, neváhejte vyzkoušet posilovnu, plavecký bazén nebo si dopřejte trochu relaxování a tepla v sauně.

Napsat komentář