Proč nikdy nemůžeme pořádně spát v novém prostředí?

Znáte ten pocit: Vyčerpaní dorazíte na pokoj v hotelu, posledními zbytky sil se dostanete do postele a pak…. ne a ne usnout. Mozek se nechce vypnout a vy nemůžete spát. A když se vám konečně podaří zavřít oči, za chvíli se probudíte a přemýšlíte, kde to vůbec jste. Ukazuje se, že když jste v neznámém prostředí, jste více ostražití a platí to nejen když jste vzhůru ale dokonce i když spíte.

Výzkum ukázal, že první noc v novém prostředí mozek vykazuje zvýšenou činnost a pozornost. Z toho plyne, že lidé jsou snadněji probouzeni zvuky z okolí. Lidé také reagují mnohem rychleji, jakmile se probudí. Mozek nás tedy ochraňuje i ve spánku.

Takováto funkce mozku existuje přirozeně i u jiných savců. Delfíni používají polovinu svého mozku během spánku, aby jim připomínala, že nesmí přestat dýchat. Pro nás lidi je to podobné jako obrana před životním prostředím, kterému zrovna moc nedůvěřujeme a náš mozek nás chrání během našeho nezranitelnějšího stavu. I když máme vestavěné dokonalé noční hlídání, ne vždy to je žádoucí a místo kvalitního odpočinku na nás čeká pouze probdělá noc.

Pokud máte v plánu služební cestu nebo nějaké jiné cestování, můžete se na první noc v neznámém prostředí připravit. Prvním způsobem, je uklidnění mysli a vyprázdnění hlavy od úkolů, které musíte udělat druhý den. Do pokojného a vyrovnaného stavu vám může pomoci meditace. Další způsob je konzumace správných potravin, které mohou podpořit spánek, např. mléko nebo banány. Vyhněte se alkoholu, kofeinu a tučným jídlům. Také můžete zkusit jógu, která vám pomůže s celkovým uvolněním.

Napsat komentář