Snadné způsoby, jak zastavit přejídání

Mnoho z nás si není schopno udělat na pořádné jídlo čas, a když si konečně něco nachystáme, pořád nás něco vyrušuje a nejsme schopni si jídlo pořádně vychutnat. Smutná ale pravdivá realita dnešní společnosti, stolování a rodinné večeře se uskutečňují jen výjimečně a stále více lidí konzumuje jídlo před obrazovkou počítače nebo v autě cestou do práce. Odborníci se právem domnívají, že tento nezdravý styl konzumace jídla má za následek přibývání na váze.

TIP: Elektronická mísa. Před vstupem do jídelny celá rodina odloží mobilní telefony, tablety a veškerou elektroniku, která by mohla odvádět pozornost od jídla, do velké mísy, kde věci zůstanou do doby, až všichni sní poslední sousto. Tato technika pomáhá s všímavostí, což znamená, že si všichni budou vědomi svých stravovacích návyků, budou mít pod kontrolou svoji sytost a to by mohlo vést k úbytku hmotnosti.

Je také dokázáno, že rodiny, které večeří společně jsou mnohem zdravější, protože jí mnohem pomaleji a jídlo si vychutnávají. Lidé, kteří jídlo hltají během reklamy si nejsou vědomi množství, které do sebe dostali a snadněji se tak přejídají.

Poznejte svou úroveň hladu

Před jídlem se zeptejte sami sebe, jak moc jste hladoví na stupnici od 1 do 10. Přitom 1 je hladovějící a při 10 jste tak plní, že už do sebe nic nedostanete. Jakmile máte číslo, dejte si na talíř tolik jídla, kolik by odpovídalo k doplnění do sytosti. Pokud zvolíte 8, měli byste si vzít jen trochu jídla a pokud 2, vemte si jídla více, ale jakmile začnou první příznaky sytosti, měli byste okamžitě přestat.

Nechte jídlo v kuchyni

Sejde z očí, sejde z mysli. Každý by si měl být vědom, jaké živiny obsahuje jídlo na talíři. Strava by měla být pestrobarevná a obsahovat, zeleninu, vlákninu a proteiny. Připravené jídlo nechávejte v kuchyni a běžte se najíst do jídelny, nebo tam kde nebudete vidět na jídlo v kuchyni. Nebude vás to svádět k přidávání jídla a můžete se v klidu najíst. Předem připravený servis na stole vám může dát signál, že je na čase zpomalit a jídlo si pořádně vychutnat.

Dýchejte, jako byste byli na lekci jógy

Dřív než začnete jíst, pětkrát se pořádně nadýchněte, pozorujte své okolí a nechte jídlo zapůsobit na vaše smysly – jeho vzhled, vůni a ujistěte se, že si každé sousto pořádně vychutnáte. Když si svého jídla začnete cenit, je méně pravděpodobné, že se budete přejídat. Tento způsob stravování vám dává možnost, jak kontrolovat sami sebe.

Napsat komentář