Začněte ráno efektivně a vaše denní produktivita bude k nepoznání

Vstáváte brzo do práce a vaším největším nepřítelem je ranní budík a ráno samotné? Tak jste tu na správném místě, protože se budeme zabývat otázkou, jak si udělat to vůbec nejlepší ráno.

Co si budeme povídat, právě to, jakou nohou vstaneme, se nakonec podepíše na celkové efektivitě v práci. Když si tedy vše přizpůsobíme, pomůžeme tím nejen sobě, ale i zaměstnavateli, který s námi následně bude spokojený, což může vést i ke kariérnímu postupu.

Spánek

Spánek

Je to velmi důležitá činnost, při níž v posteli strávíme celou noc, tedy spoustu (pro některé jen pár) hodin. Vykonáváme ji po signálu únavy, dokážeme ji potlačit, a ona nám pak dokáže způsobit problémy typu: epilepsie, vyhoření, omdlení z vyčerpání a jiné. Proto je důležité brát ji v zřetel a vytyčit jí pravidelnou, dostatečně dlouhou dobu.

Tělesné baterie dobijeme na většinu procent po takových sedmi hodinách spánku, po nichž se často poprvé probudíme a říkáme si: „Sakra, proč jsem se vzbudil? Vždyť jsem ještě unavený.“ Nenechte se tím zmást, protože jste se probudili kvůli tomu, že jste ideálně vyspaní. Důvod, proč jste unavení a chce se vám spát dál, je prostý – ležení v posteli otlačí vaše svalstvo a kosti na obličeji, z nichž do hlavy vystřeluje bolest. Při tom je člověk, jak už je známo, unavený; navíc je tu pak ještě ospalost – naše tělo se musí rozehřát a naplno probudit, když takovou spoustu hodin jen leželo vypnuté.

Důležité také je, abychom pokud možno spali v opravdové tmě. Pokud bychom šli spát ve dvě hodiny ráno, dostavil by se k nám stav přečerpání, a navíc bychom se vzbudili hned, jak by slunce vyšlo dostatečně vysoko – s největší pravděpodobností by to sedm hodin nebylo. To samé platí o těch, kteří rádi při spaní mají sluchátka s hudbou, protože ta úplně, stejně jako světlo, zabrání hlubokému spánku.

Ideální stav je tedy takový, když se před spaním pořádně napijeme, vykonáme veškeré své potřeby, budeme akorát najezení a půjdeme spát v deset nebo jedenáct hodin večer.

Budíky

Budík

Pokud se vzbudíte sami, jak už jsem zmiňoval v předešlých odstavcích, je to perfektní, ale nelze se na něco takového spoléhat vždy. Obzvlášť v dnešní době, kdy ve městě brzy ráno projíždí auta, mobily komunikují s modemem kvůli WIFI a počítače pracují na nočních aktualizacích, jak to má ve zvyku Microsoft se svými Windows 10. V takovém případě je zapotřebí prostředku, pojistky, díky které vstaneme na sto procent.

Jaký?

Tohle vlastně vůbec není těžká otázka, protože každý z nás si chce vybrat něco, co se mu líbí, a obvykle to v malém výběru melodií na našem smartphonu nalezneme rychle a snadno. Samozřejmostí je, že používání kupovaných budíků, které pípají a drásají nám nervy, je naprosto vyloučené – právě kvůli nim jsou lidé po ránu v depresích; nespokojení se svým životem, tomu se ale chceme vyhnout.

Je velmi vhodné, pokud si svůj budík nastavíme s vlastní, nikoli přednastavenou melodií. Přesto je snad jasné, že je zakázáno používat oblíbené písničky kvůli jednomu prostému faktu: může to být rytmická hudba, která nás po ránu vzbudí šokem a my ji začneme nenávidět.

Doporučuji tedy vyhledat něco jiného, nejlépe bez zpěvu, s pomalou a téměř hypnotickou hudbou. Pokud je tato melodie impulsivní a sem tam vystřelí příjemný, ale vyšší tón, je to naprosto ideální volba, protože máte jistotu, že vás takový budík vzbudí. My nepotřebujeme, aby nás vzbudila kombinace mnoha tónů, chceme se pouze probudit a poslouchat uklidňující hudbu. V tomto případě hudba hraje, vyšší tón vzbudí, a pak zase hudba hraje.

Vstávání

Vstávání

Pokud se tímto způsobem probudíme, jistě se nám na rtech objeví úsměv smíchaný se zoufalstvím. Doporučuji se protáhnout a ihned se postavit na nohy. Pokud totiž budík o těch pár ubohých minut odložíme, prodlužujeme naše utrpení, rozhodně se za tak krátkou chvíli nevyspíme lépe, protože jak už jsem zmiňoval, odpočatí jsme dost, jde o ospalost.

Dalším krokem by mělo být otevření oken a zahalení se do teplého oblečení, které zabrání nachlazení. Svěží ranní vítr je velmi užitečný a dokáže mysl snadno probudit. Během toho, co si oplachujeme obličej studenou vodou a čistíme si zuby, na nás tento vítr fouká – jsme už naprosto probuzení a naplnění energií. Někteří lidé si osprchují i celou hlavu a umyjí vlasy, nebo také vlezou do sprchy celí – opravdu to pomáhá a budete se cítit lépe.

Po tom, co jsme čistí, voní nám z úst a cítíme tolik potřebný chlad, je důležité se opět hodně napít vody. Velmi pomáhá i zelený čaj nebo dobrá káva, které můžeme popíjet k snídani, jež je nejdůležitější k tolik potřebné energii.

Plánování

Plánování

Na úplný konec bych se chtěl trochu zmínit o způsobu plánování, který k tomu všemu neodmyslitelně patří. Pokud má člověk spoustu povinností, je potřeba si je zapisovat – nejlépe elektronicky – abychom na ně nezapomínali a byli si svými kroky životem jistí.

Nelze se spoléhat na mysl, která každou změnou a reakcí druhého zapomíná na své vlastní starosti. Přemýšlení nad tím, jestli jsme do práce neměli něco udělat, nebo jestli dnes nemáme něco zařídit, to je přesně jedna z věcí, která nám po ránu může způsobit potíže se vstáváním.

V dnešní době je pro některé pracovní pozice důležité vést si elektronický sešit, který nabízí Microsoft svým OneNote, nebo také Evernote. I bez práce jsou tyto sešity velmi důležité a dokáží člověku usnadnit život. Dobře vedený kalendář, zápisky, znalosti a zdravý životní styl v činnostech i jídle, to je vše, co k životu potřebujeme, aby byl úspěšný.

Napsat komentář