10 nejčastějších chyb, které brání hubnutí

Dřete se v posilovně, držíte diety, počítáte si kalorie a stejně ne a ne zhubnout? Právě pro vás je tento článek, kde se seznámíte s deseti běžnými chybami, které ženy dělají při hubnutí. I v dobré víře, že děláme všechno dobře, to někdy prostě nejde. Třeba si ani neuvědomujeme, že některý z našich návyků může hubnutí bránit.

1) Hladovíte

Na internetu lze dohledat nespočetné množství diet, jako je nízko-sacharidová, rýžová, vajíčková nebo proteinová atd. Při těchto dietách se vás často zmocňuje hlad, pokud vám kručí v žaludku, rozhodně nehubnete. Naopak, tělo si uloží co nejvíce tuků z dalšího jídla, které sníte, aby mělo zásoby na další čas, kdy budete strádat. Zároveň když máte hlad, jste nesoustředěná, roztržitá a rozhodně nebudete mít chuť sportovat.

2) Vynecháváte tuky a sacharidy

Nejčastěji se lidé na dietě vyhýbají tukům a sacharidům, což je do jisté míry správně, ale úplné omezení těchto látek není vůbec zdravé. Tělo je prostě potřebuje, aby mohlo normálně fungovat. Důležité je si ale vybírat, odkud tuky a sacharidy přijímáte. Zdravé tuky najdete například v avokádu nebo v rybách a věřte, že po 100 g ryby ještě nikdo nepřibral. Se sacharidy je to těžší, špatné je přijímat je ve formě bílé mouky a sladkostí, jelikož ty obsahují rychlé sacharidy, po kterých budete mít brzy hlad. Dobré je čerpat sacharidy například z ovesných vloček, které mají navíc vysoký obsah vlákniny.

3) Málo pijete

Aby se váš metabolismus nastartoval a dobře fungoval při spalování tuků, je nezbytné hodně pít. Před každým jídlem vypijte alespoň sklenici vody, která zároveň zabrání tomu, abyste snědla zbytečně velkou porci. Každopádně váš pitný režim by se neměl sestavovat ze slazených limonád a šťáv. Ty obsahují velké množství cukrů, které vašemu hubnutí rozhodně nepomůžou. Zkuste obyčejnou kohoutkovou vodu, pokud vám její chuť nevyhovuje, nakapejte do sklenice pár kapek citronu. Ovšem všeho s mírou, pokud do sebe budete každý den lít 5 litrů vody, můžete si zničit ledviny. Ideální je pít 2-2,5 litru denně podle vaší tělesné hmotnosti.

Tip: Pokud pracujete, dejte si na stůl džbánek s vodou a citronem a pravidelně si dolívejte sklenici, pomůže vám to lépe se naučit pravidelně pít.

4) Jíte zdravě, ale nesportujete (a naopak)

Zdravá strava a pohyb jsou základem úspěchu. Pokud budete držet dietu, ale celý den se nehnete od počítače, zhubnete pár kilo, ale rozhodně se vám nezpevní postava a hubnutí půjde stěží. Pohyb je velmi důležitý, zároveň pokud si ten den dáte alespoň půl hodinky cardio a půl hodinky posilování, můžete si dopřát více jídla, než obvykle. Stejně to ovšem platí naopak, pokud se budete každý den potit v posilovně a pak to zajíte kilem nezdravého jídla, váha také dolů jen tak nepůjde.

5) Vynecháváte cardio

Pokud trávíte své cvičící hodiny v posilovně, jedete břicho, zadek, nohy i ruce a stále se váha nesnižuje, tak je vaším problémem nedostatek cardia. Právě díky běhu, jízdě na kole či rychlé chůzi spalujete tuky, zároveň pokud budete střídat cardio a posilování po určitých intervalech, vaše hubnutí bude ještě více efektivní.

6) Po 6 večer nejíte

Zde se opět dostáváme k chybě, která vede k hladovění. Pokud si v dobré víře dáte poslední jídlo v 6 hodin a vstáváte třeba v osm, tak jste vlastně 14 hodin bez jídla. To je pro tělo obrovská zátěž, kvalita vašeho spánku bude mizerná a od toho se bude odvíjet i nechuť ke sportu další den. Zároveň budete mít při usínání  opět pocit prázdného žaludku a hladu, což bude způsobovat ukládání tuků. Tento krok může vést také k nekontrolovatelným návštěvám ledničky během noci. A to přeci žádná nechceme! Každopádně s plným žaludkem spát také  nechoďte, takže kde najít tu rovnováhu? Poslední jídlo si dejte dvě hodiny před spaním, zároveň platí, že večeře má být lehká a spíše o bílkovinách a vláknině, takže si dejte například kuřecí plátek se zeleninou a vynechte přílohy jako jsou těstoviny nebo rýže.

7) Dopřáváte si cheat days

Jedete na pár dní k rodičům? Nebo máte víkendovou pauzu od hubnutí? Tak možná právě tyto cheat days vás dělí od vysněného cíle. Když celý týden dřete, jíte poctivě a pak se o víkendu neudržíte a sníte co vidíte, tak to není zrovna dobrý způsob, jak zhubnout. Morálka vám poleví a budete muset začít v pondělí od znova. Je sice hezké před sebou vidět ten vytoužený cheat day, ale kdybyste si spočítala, kolik kalorií v tomto dni přijmete, tak to možná klidě pokryje vše, co jste předchozí dny spálila.

8) Jíte hodně ovoce

Přečetla jste si, že ovoce jsou zdravé cukry a tak jej jíte od rána do večera? To také není nejlepší přístup. Ano, ovoce v sobě má přírodní cukry, které naše tělo mnohem lépe vstřebá, ovšem pořád to jsou cukry a těch za den můžeme sníst jen určité množství. Nejlepší je si ovoce dopřát ráno k snídani nebo k svačině a odpoledne už pak nejlépe jíst hlavně zeleninu a bílkoviny.

9) Jíte hodně sladké zeleniny

Je pravda, že zelenina by měla tvořit základ vašeho jídelníčku a také vaší diety, ovšem i mezi zeleninou jsou zástupci, kteří obsahují mnoho cukru. Například mrkev, barevné papriky, hrášek nebo kukuřice obsahují cukru spoustu! Proto je lepší si dát takovou zeleninu třeba k obědu a večer už zařadit například okurku, cuketu, zelenou papriku nebo ředkvičky. Nízkou energetickou hodnotu má také květák, brokolice nebo fazolové lusky. Zároveň platí, že denně byste měla sníst 500 – 600 g zeleniny.

10) Jíte jenom light/odtučněné potraviny

Nápis „light“ nebo „fitness“ na obalech vám přijde atraktivnější než obyčejné produkty? Ano, tak to při dietě bývá a většina z nás takovéto produkty upřednostňuje. To je však další chyba, jelikož tyto výrobky vůbec dietní být nemusí. Tyto produkty mají opravdu snížený obsah cukru či tuku, avšak obsahují zahušťovadla a umělé přísady, jimiž do těla dostanete velké množství energie a zdraví škodlivé látky. Lepší je proto kupovat mléčné výrobky s obsahem do 3% tuku. Po takovýchto produktech rozhodně nepřiberete a máte jistotu, že tuk či cukr není nahrazen ještě škodlivějšími látkami. A jak se již psalo v bodě 2, i tuky a cukry naše tělo potřebuje, takže se jich nebojte!

Napsat komentář