7 potravin, které byste měli pravidelně zařazovat do svého jídelníčku

Chcete-li zůstat zdraví do co nejvyššího věku, je nezbytné, abyste se kromě jiného správně a zdravě stravovali. Neznamená to však, že se nutně musíte ihned vzdávat všeho, co jste doposud měli rádi a co bylo běžnou součástí vašeho jídelníčku. Ze všeho nejdříve se musíte zamyslet nad nejdůležitějšími pilíři, na kterých stojí vaše stravovací návyky a podle toho vykonat drobné změny, které jsou často efektivnější, než úplný přechod na radikálnější výživový směr.

Jednou z takových změn je určitě zařazení zdraví prospěšných potravin do vašeho jídelníčku. Na rozdíl od let minulých, dnešní trh jich poskytuje nepřeberné množství. Není nutné hned utrácet peníze za předražené „superpotraviny“. Vybírat můžete i z levnějších a lokálních surovin, jejichž účinky na lidský organismus jsou stejně příznivé. Které to jsou?

Melasa

Melasa, vhledem lehce připomínající surovou ropu, avšak nadupaná vitaminy a minerály. Vzniká jako vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru. Paradoxem je, že právě v melase zůstává největší množství cenných látek. Bohatá je zejména na železo, které v jídelníčku dnešního člověka bývá spíše deficitní. Dále hořčík, vápník, zinek nebo draslík. Je lehce projímavá, proto je vhodná pro osoby trpící zácpou. Pokud tímto problémem také bojujete, zkuste každé ráno na lačný žaludek vypít sklenici vlažné vody se lžící melasy a šťávou z poloviny citronu. Vaše vyprazdňování se vám po pár dnech jistě upraví.

Kustovnice čínská

Goji je doslova čínský zázrak. Stejně jako melasa obsahuje značné množství železa. Dále vitamin A, beta-karoten a kvalitní aminokyseliny. Lutein a zeaxantin zase napomáhá regenerovat vaše oči. Celkově upevňuje imunitu, odkyseluje a jedná se o silný antioxidant.

Ovesné vločky

Oves není jen pro koně. Tato superlevná, ale superzdravá potravina by se měla pravidelně objevovat na vašem stole. Ocení ji hlavně diabetici a osoby na redukční dietě, neboť má nízký glykemický index, ale za to vysoké množství vlákniny. Křemík regeneruje celou řadu našich orgánů, včetně kůže, zubů, vlasů, nehtů nebo ledvin. Kvalitní bílkoviny a pomalé cukry způsobí, že po dávce ovesné kaše, nebudete mít tak brzy hlad, jako například po bílém rohlíku se šunkou.

Jablečný ocet

Chutná skvěle a může vás povznést, co se týče zdraví. Je silně protizánětlivý a při pravidelném užívání dokáže ulevit i od bolestí břicha. Napomáhá lepší detoxikaci organismu. Užívejte každé ráno jednu až dvě polévkové lžíce octa, který rozmícháte ve sklenici vlažné vody. Pokud vás svědí pokožka těla nebo hlavy, můžete vyzkoušet si touto směsí potřebná místa potírat.

Lahůdkové droždí

Lahůdkové droždí, někdy též tebi, používali již naše babičky. Jedná se o inaktivované kvasnice, které již nelze použít do pečení. Výborně se ale hodí jako dochucovadlo do salátů, pomazánek, polévek nebo místo sýra na těstoviny. Z výživového hlediska je významné zejména pro svůj obsah vitamínů skupiny B.

Jáhly

Jáhly se běžně objevovaly v jídelníčcích našich předků. Podle tradiční čínské medicíny, prohřívají organismus podobně jako skořice nebo zázvor. Ideální jsou tedy pro zimní období. Mají nízký glykemický index, hodně vlákniny a jsou lehce stravitelné.

Cizrna

Tato luštěnina je oblíbená zejména v zemích Blízkého východu, kde se z ní vyrábí pokrmy, jako jsou hummus nebo falafel. V současné době však začíná být populární i u nás. Je totiž výborná. Nejen chuťově, ale i z pohledu zdravé výživy. Obsahuje kvalitní bílkoviny, pomalé cukry, velké množství vlákniny a má nízký glykemický index.

Autorka: Markéta Příhodová