Dokáží spalovače tuků skutečně odbourávat tuk nebo se jedná jen o nepravdivý mýtus?

Spalovače tuků tvoří velmi oblíbenou suplementační volbu pro cvičence jejichž cílem bývá redukce aktuální tělesné hmotnosti. Co však od těchto přípravků můžete čekat? Dokáží skutečně odbourávat tuk nebo se jedná jen o nepravdivý mýtus?

Jak tělo spaluje tuk?

K tomu, abychom mohli pochopit, jak fungují spalovače tuku, musíme nejdříve ve zcela zjednodušeném modelu pochopit samotný obecný proces hubnutí. Vaše tělo se bude zbavovat tuků v případě, že váš kalorický výdej, bude větší než váš kalorický příjem. Takto jednoduché to skutečně je. Je pak už jen na vás, zda zvolíte cestu menšího objemu přijatých kalorií nebo větší míry tělesné aktivity.

Spalovače pomáhají odbourávat tuk

Tohle tvrzení je skutečně pravdivé. Je však nasnadě brát v potaz, že pokud nebudete mít perfektně vyřešenou stravu a dávat tělu dostatečné impulsy pomocí kvalitního tréninku, spalovače tuků budete užívat zcela zbytečně. Jejich význam není zanedbatelný, ale nachází se na úplném vrcholku pomyslné pyramidy důležitosti jednotlivých procesů při spalování tuku.

Jak tento proces funguje?

Účel užívání spalovačů tuku můžeme hledat ve smyslu toho, že spalovač pomáhá při tělesné aktivitě využívat tuky jako zásoby pro zdroje energie. Může tedy docházet k efektivnějšímu spalování, než by tomu bylo v případě, že spalovače užívat nebudete. Určitě však můžete zapomenout na scénář, kdy po pozření spalovače tuku spálíte bez tělesné aktivity brambůrky, které jste si ten den dali ke svačině, takto to opravdu nefunguje.

Spalovače tuku nejsou podvodem, ani nevyužitelným předraženým doplňkem, pouze pro svoji funkčnost vyžadují další učiněné kroky, které většinou bývají pro jejich uživatele velmi složitými. Očekávat, že spalovač tuků bez vyvážené diety a dostatečné pohybové aktivity bude pálit tuky, je pak bohužel nemožné.