Jak vytvořit zdravý a levný jídelniček?

Chcete si sestavit zdravý jídelníček, který Vám pomůže ke shození váhy či nabrání svalů, avšak nechcete investovat hromadu peněz každý měsíc do potravin? Zdravý a efektivní jídelníček můžeme sestavit také z levných a zároveň účinných potravin. V následujícím článku naleznete nejen seznam potravin, které jsou vhodné k sestavení levného jídelníčku, ale také další tipy, díky nímž ušetříte.

Skladba jídelníčku

Často můžeme vídat profesionální kulturisty, trenéry nebo známé fitness osobnosti, jak ve svých jídelníčcích používají potraviny jako například lososy, hovězí maso nebo třeba krůtu. Toto nás může vést k přesvědčení, že zdravé potraviny jsou zároveň drahé, avšak není tomu tak. Jídelníček lze sestavit také z cenově dostupných položek. Níže uvádíme příklady potravin, které lze do jídelníčku zařadit.

Zdroje sacharidů: rýže, ovesné vločky, brambory, těstoviny, ovoce, celozrnné pečivo

Zdroje bílkovin: kuřecí maso, vajíčka, tvaroh, cottage, vepřové maso, luštěniny, sýry (eidam, gouda, syrečky), tuňák

Zdroje tuků: vepřové maso, vejce, arašídy

V omezené míře lze použít také kvalitní šunky či párky, které obsahují vysoké procentu masa.

Jídelníček, ve kterém využijete výše zmíněné potraviny, může vyjít na 100 až 150 korun pro jedince, který váží 80 až 90 kg. Lze usoudit, že tato cena není nějak převratná a spousta z nás utratí podobnou částku za nezdravé jídlo.

Uvedeme-li si příklad, kdy chceme sestavit jídelníček 80-ti kilovému člověku, tak postačí 2×250 g odtučněného tvarohu, 4 vejce, 200 g vepřové pleci a 200 g kuřecích prsou ke splnění denní hodnoty bílkovin (přibližně 160 g), přičemž se cena bude pohybovat okolo 75 až 90 Kč. Přihodíme-li nějaké zdroje sacharidů (rýži, ovesné vločky), výsledná cena nepřesáhne 120 Kč.

Akční nabídky

Chcete-li ušetřit mnohem více, vyhledávejte v supermarketech akční či slevové nabídky. Mnohdy lze ušetřit až 70 % původní ceny. U zlevněných výrobků kontrolujte zejména datum expirace. Prohlížejte si letáky různorodých supermarketů. Výhodná je také investice a nákup potravin do zásoby.

Ušetřete na zbytečnostech

Myslíte-li to se zdravým životním stylem vážně, budete se muset vzdát několika neřestí. Spousta těchto neřestí stojí zbytečné peníze. Snažte se tedy ušetřit například za sladkosti, nezdravé jídlo (hamburgery, pizza atd.) nebo alkohol. Pokud vynecháte páteční diskotéky, ušetříte peníze na zdravé potraviny.

Myslíte-li to se změnou postavy vážně, tak musíte překonávat překážky. Cena za zdravé potraviny může patřit mezi ně, avšak nesmíme vyhledávat výmluvy, nýbrž způsoby.

Napsat komentář