7. měsíc těhotenství (25. – 28. týden)

Ve vašich snech se to pravděpodobně hemží strašáky. Máte spoustu zmatených snů o dítěti, o porodu. Jsou to sny, které vyvolávají pohyby dítěte, rozhodně žádná zašifrovaná poselství vašeho podvědomí, že něco není v pořádku.
Dvorce prsních bradavek se zřetelně vyklenují ven. Také bradavky viditelně narůstají.
Možná vás sužuje pocit, že máte v břiše kameny. Děťátko vytlačuje váš žaludek nahoru. Pro potravu zbývá stále méně prostoru, nezřídka vás trápí pálení žáhy. A váš malý podnájemníček vám občas udeří nevděčný kopanec.

Možná že vám pěkně narostl zadeček. Tady, ale také v oblasti stehen a břicha se ukládá další hmota, aniž by teď nějak výrazně narůstalo břicho.
Děloha se razantně zvětšuje, váží už téměř půl kilogramu a během minuty jí protéká kolem půl litru krve. Její horní hranici nahmatáte asi mezi pupkem a prsní kostí.
Neustále máte pocit, že nutně musíte na toaletu, a přitom vycedíte sotva pár kapek.

Začínáte se asi cítit příliš těžká, neohrabaná a brzy a snadno se unavíte. Vaše srdce bije rychleji, krev ve vašem těle obíhá rychleji, orgány pracují »naplno«, to všechno je v pořádku.
Vydatně odpočívejte. Spěte ve dne i v noci. Po příchodu z vycházky odpočívejte s podloženýma nohama. Jezte podle svého režimu. Váš organismus i organismus vašeho děťátka potřebuje železo na tvorbu krve, která přenáší životodárný kyslík. Snažte se proto jíst potraviny obsahující železo. Pozor, železo v tabletové formě může zvyšovat zácpu. Odpočívejte tak často, jak můžete.

A jak se vyvíjí miminko v 7. měsíci těhotenství?

Děťátko je dlouhé 37 centimetrů, jeho hmotnost se pohybuje mezi 900 až 1000 gramy. Pilně vytváří zásoby podkožního tuku. Průběžně taky trénuje sací reflex a dumlá všechno, co se kolem naskytne: paleček, prstíky, někdy dokonce svůj malinký penis. Poprvé po třech měsících znovu otvírá oči. Výrazně postoupil vývoj části mozku, v níž se odvíjí myšlení. Mozek se celkově zvětšil, je komplexnější. Dítě je schopné cítit bolest, bezvadně slyší a reaguje podobně jako novorozenec. Má nyní víc chuťových pohárků než po narození, stal se z něj skutečný labužník.

Napsat komentář