Jaké vyšetření Vás čeká v 5. měsíci těhotenství?

Jako pojištěnec máte ze zákona během svého těhotenství nárok na čtyři vyšetření ultrazvukem (přičemž lékaři ultrazvuk využívají mnohem častěji). Jestli je vyšetření ultrazvukem pro děťátko neškodné nevím, ale v prvních třech měsících se doporučuje opatrnost, protože nelze s naprostou jistotou vyloučit, že nepatrné teplo, které vzniká na hlavici přístroje, plodu neuškodí.

A zde se chci s vámi podělit o velice krásný a pravdivý odstaveček, který mě zaujal v knize Deník nastávající maminky – Katja Kesslerová.
Možnost nahlížet do břicha je každopádně něco úžasného. Má to ale také své nevýhody – spousta maminek je přímo fixovaná na černobílé obrázky, která tato technika poskytuje, a zapomíná „hledět na nového človíčka srdcem.“ Důležitá rada – během dne se občas opři o židli, na které právě sedíš, zavři oči, polož obě ruce na břicho a soustřeď se jen na svůj pohled „dovnitř“. Takhle začíná láska!

Co Vás tedy čeká?

Mezi 16. a 20. týdnem vás čekají krevní odběry pro biochemický screening. Ten je důležitý pro zjištění podezření na vrozené vývojové vady, ale jeho výsledek není 100%. Při pozitivním výsledku vás lékař pošle na odběr plodové vody, odborně amniocentézu. Ta buď předchozí výsledek potvrdí, nebo vyvrátí.

Amniocentéza – odběr vzorku plodové vody. Břišní stěnou se do dělohy zavádí tenká jednorázová jehla (maminka téměř nic neucítí, na břiše zůstane jen malá tečka po vpichu) a odebere se vzorek plodové vody (20 až 30 mililitrů), která slouží k zjištění určitých dědičných onemocnění (např. hemofilie), poruchy chromozomálího vybavení (např. Downův syndrom) nebo rozštěpu páteře (spina bifla). Výsledky jsou velmi přesné, riziko potratu naopak nízké (ve speciálních prenatálních centrech dokonce jen 0,5 procenta). Pravděpodobnost, že se u dítěte zjistí Downův syndrom, se zvyšuje s narůstajícím věkem maminky: ve věku 25 let se toto riziko pohybuje pod hodnotou 0,1 procenta, u žen nad 35 let to už je 1,4 procenta a u 40-ti leté ženy dokonce 4,7 procenta. Ženám starším 35 let se toto vyšetření doporučuje.

Dříve se v prvním dni 16. týdnu prováděl takzvaný triple test (vyšetření mateřského séra, které napomáhá odhalit vrozené vývojové vady plodu). Dnes se tato metoda považuje za zastaralou a málo spolehlivou.

Kolem 20. týdne těhotenství byste měla absolvovat II. ultrazvukový screening (20–22. týden těhotenství). Toto vyšetření se specializuje na odhalení případných vývojových vad plodu, dále se zjišťuje uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. V případě nejasného nálezu nebo zvýšeného rizika se doplňuje podrobné vyšetření srdce plodu lékařem – specialistou.

Moje zkušenost

Na ultrazvuk ve 20. týdnu těhotenství jsem se objednávala sama. Od své lékařky jsem dostala žádanku na ultrazvuk srdíčka miminka. Při prohlídce paní doktorka zkontrolovala celé miminko – měřila hlavičku, bříško, stehýnka, atd. Dívala se na srdíčko, žaludek, játra, ledviny. Počítala prstíky na nožičkách i ručičkách. Kontrolovala obličejíček, jestli v něm není nějaká viditelná vývojová vada. Zkontrolovala množství plodové vody, atd. Prostě všechno, co se dalo. Náš drobeček vážil 300g. Z ordinace jsem odcházela se závěrečnou zprávou (tu jsem při další návštěvě své gynekoložky odevzdala), že je vše tak jak má být a také jsem si nechala udělat obrázek miminka – nevím jak kde jinde, ale platila jsem za něj 50Kč. Jestli si dobře vzpomínám, tak u prvního děťátka jsem platila 100Kč, ale obrázek byl mnohem větší.

Ve 20. týdnu jsem také podstoupila prohlídku u své lékařky. Tak jako při každé návštěvě mi byl změřen tlak, váha, zkontrolována moč a proveden ultrazvuk miminka. Doktorka mi vystavila opět žádanku, ale tentokrát na vyšetření těhotenské cukrovky. To jestli se na ni objednám nebo ne nechala na mě. Řekla mi, že mě do toho nebude nutit, protože jsem první dítě neměla nijak velké – dcerka vážila 2760g. A protože jsem tento test podstoupila u prvního těhotenství a nebylo to nic, co bych chtěla opakovat, rozhodla jsem se, že na něho nepůjdu. Na další prohlídku jsem byla pozvána zase za měsíc.

Napsat komentář