Jaké vyšetření vás čeká ve 2. měsíci těhotenství?

Jako pojištěnec máte ze zákona během svého těhotenství nárok na čtyři vyšetření ultrazvukem (přičemž lékaři ultrazvuk využívají mnohem častěji). Jestli je vyšetření ultrazvukem pro děťátko neškodné nevím, ale v prvních třech měsících se doporučuje opatrnost, protože nelze s naprostou jistotou vyloučit, že nepatrné teplo, které vzniká na hlavici přístroje, plodu neuškodí.

A zde se chci s vámi podělit o velice krásný a pravdivý odstaveček, který mě zaujal v knize Deník nastávající maminky – Katja Kesslerová.
Možnost nahlížet do břicha je každopádně něco úžasného. Má to ale také své nevýhody – spousta maminek je přímo fixovaná na černobílé obrázky, která tato technika poskytuje, a zapomíná „hledět na nového človíčka srdcem.“ Důležitá rada – během dne se občas opři o židli, na které právě sedíš, zavři oči, polož obě ruce na břicho a soustřeď se jen na svůj pohled „dovnitř“. Takhle začíná láska!

V tomto měsíci vás čeká vstupní gynekologické vyšetření

Svého gynekologa byste měla navštívit dva až tři týdny (6. a 7. týden) po vynechání menstruace. Má to ryze praktické důvody. Těsně po vynechání menstruace ještě ultrazvuk neukáže, zda jde opravdu o zdravé těhotenství a většinou ještě nejde zachytit tlukot srdíčka, takže by si vás gynekolog pozval stejně za týden nebo čtrnáct dní. Případně si i ušetříte cestu.
Na první prohlídce se stanoví, zda se vůbec jedná o těhotenství, tzn. zda je plod v děloze nebo zda se jedná o těhotenství mimoděložní.
Dále první prohlídka zahrnuje také:

  • Pečlivé rozebrání rodinné anamnézy – lékař se vás zeptá na důležité údaje týkající se zdravotního stavu vás i vaší rodiny. Pečlivé rozebrání osobní i rodinné anamnézy je velmi důležité. Zaměří se zejména na dědičná onemocnění a stavy, které mohou být komplikací v těhotenství.
  • Gynekologické vyšetření
  • Vyšetření čípku – odběry onkologické cytologie a kolposkopie
  • Zevní měření pánevních rozměrů
  • Kontrola prsů ženy
  • Krevní testy – kde se zjišťuje krevní skupina. Protilátky proti červeným krvinkám, infekce typu syfilis, HIV, žloutenka typu B a krevní obraz, v případě potřeby i biochemické vyšetření krve a moči

Při každé návštěvě poradny vám budou provádět následující vyšetření:

  • měření krevního tlaku
  • měření pulsu
  • kontrola vašich váhových přírůstků
  • vyšetření moči papírovým proužkem na přítomnost cukru a bílkovin – takže si na každou prohlídku nezapomeňte přinést zkumavku s ranní močí. Pokud zapomenete, nic se neděje. Sestřička vám dá papírový proužek a pošle vás na záchod. Myslím, že je ale pohodlnější donést si moč s sebou.

Něco z mé zkušenosti

U prvního těhotenství si už bohužel moc nepamatuji, jak to všechno bylo, v kolikátém týdnu jsem podstupovala všechny výše zmíněné prohlídky. Druhé těhotenství je pro mě čerstvější, tak se s vámi podělím o zkušenosti z tohoto období.

Při druhém těhotenství jsem gynekoložku navštívila právě dost brzo – a  to týden a 3 dny po vynechání menstruace (lékařské označení je 5+2 – což už je začátek 6. týdne). Sestřička mi změřila tlak, stoupla jsem si na váhu a vyptala se mě, zda se u mě z hlediska zdravotního stavu, něco změnilo. Dala mi papíry a šla jsem si sednout před ordinaci doktorky. Paní doktorka mě prohlédla, pomačkala mi břicho – už tady konstatovala, že „tam něco je“ a na závěr mi udělala ultrazvuk. Ultrazvukem se potvrdilo, že se opravdu o těhotenství jedná, ale nebyla u miminka ještě patrná srdeční činnost, tak si mě objednala za 14 dní. Což už byl začátek 8. týdne. Řekla, že mám přijít na lačno, že uděláme právě výše zmíněné krevní testy. Při této druhé návštěvě, mě opět sestřička zvážila, změřila mi tlak a vyplnila mi těhotenskou průkazku. Řekla, že když bude všechno v pořádku, tak že už mi ji paní doktorka dá. Docela mě to překvapilo, myslím, že u prvního těhotenství jsem ji dostala mnohem později (ale lhala bych, nepamatuju si, který týden to byl). U doktorky proběhl zase ultrazvuk, na kterém už byla vidět srdeční činnost miminka a děťátko právě měřilo 1cm. A protože bylo všechno v pořádku, odcházela jsem už s těhotenskou průkazkou. Nakonec mi ještě sestřička odebrala krev, objednala mě na další vyšetření za měsíc a šla jsem domů.

Ani při prvním a ani při druhém těhotenství mi lékařka prsa nekontroloval a to jsem u prvního těhotenství navštěvovala jinou lékařku. Nevím, jestli se to tedy běžně dělá nebo by se to dělat mělo, ale já jsem to nezažila ani jednou.

Pánevní rozměry mi opravdu byly změřeny a to u prvního těhotenství. U druhého těhotenství už byly zjištěny z toho prvního, takže nebyla potřeba měřit znovu.

Rodinnou anamnézu už jsem probírala s lékařkou u prvního těhotenství, takže u druhého už to také nebyla potřeba. Jen se mě sestřička zeptala, zda se něco nezměnilo, ale to už jsem psala výše.

Za gynekologické vyšetření považuji právě ultrazvuk, pomačkání břicha, atd. – tak jak je to popsané v prvním odstavci.

Další vyšetření

Při první návštěvě mi bylo také nabídnuto vyšetření, které je „nadstandardní“ a nehradí ho pojišťovna.

Jedná se o kombinovaný test v 1. trimestru těhotenství.

Co se vyšetřuje?

  • Komplexní ultrazvukové vyšetření plodu se zaměřením na vývojové vady plodu
  • Měření toků v děložních tepnách těhotné (screening preeklampsie, růstová retardace)
  • Biochemické vyšetření krve matky (PAPP-A, beta HCTG – riziko genetických vad, poruchy funkce placenty, růstová retardace plodu)

Co lze zachytit?

  • Většinu hrubých malformací plodu vč. vývojových vad srdce plodu – cca 80% všech vad již na úrovni 1. trimestru
  • Většinu geneticky podmíněných vad (Downův sy., Edwardsův sy., Pataův sy., gonosomálně podmíněné vady, triploidie)
  • Zvýšené riziko vzniku časné preeklampsie, nitroděložní růstové retardace plodu a riziko předčasného porodu před 34. týdnem gravidity

Vyšetření ale není hrazeno zdravotní pojišťovnou a těhotná hradí 1.500Kč. (Bylo mi řečeno, že ale většina pojišťoven na vyšetření přispívá. Jestli je to pravda nevím, ani u jednoho těhotenství jsem toto vyšetření nepodstoupila).

Napsat komentář